Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransa ile ABD, Dijital Vergi Anlaşmazlığının Çözümü için Birbirine 15 Gün Verdi

ABD’yi dijital vergi misillemesine karşı uyaran Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, anlaşmazlığı çözmek için iki haftalık sürece işaret etti.
Fransa ile ABD, Dijital Vergi Anlaşmazlığının Çözümü için Birbirine 15 Gün Verdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire Salı günü yaptığı açıklamada, Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Fransız dijital vergisi konusundaki anlaşmazlığı çözmek için kendilerine iki hafta süre verdiklerini söyledi.

AB Komisyonu Ticaretten Sorumlu Ticaret Komiseri Phil Hogan ile Paris’te yaptığı görüşme sonrasında Bruno Le Maire, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile uzun bir konuşma yaptığını belirterek şöyle dedi: “Dijital vergi konusunda, OECD kapsamında bir uzlaşma bulmaya çalışmak için çabaları artırmaya karar verdik.”

Bruno Le Maire: Birbirimize 15 Gün Verdik

Bruno Le Maire: Birbirimize 15 Gün Verdikİsviçre kayak merkezinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’na atıfta bulunarak Ocak sonunda Davos’ta planlanan bir sonraki toplantılarına kadar birbirlerine 15 gün verdiklerini ekledi. Kendisi Pazartesi günü yaptığı açıklamada ABD’yi Fransa’nın yeni dijital hizmetler vergisine misillemenin ilişkilere derinden ve kalıcı olarak zarar verebileceği konusunda uyarmıştı.

ABD’li ticaret müzakerecisi Robert Lighthizer’e bir mektup gönderdiğini belirten Bruno Le Maire; mektubunda “ABD Fransız Dijital Hizmetler Vergisi üzerinden AB’ye ticari yaptırımlar uygulamaya karar verirse, bu birleşik kalmamızın gerektiği bir zamanda Atlantik ötesi ilişkiyi derinden ve kalıcı olarak etkileyecektir.” ifadelerini kullanmıştı. Bununla birlikte konuyla ilgili olarak

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’le telefon görüşmesi yapacağını duyurmuştu. Beklenen açıklama da bugün geldi ve anlaşmazlık için 15 günlük zaman çerçevesine karar verildi. Diğer taraftan, Bruno Le Maire ile ilgili manşetlerde yer alan bir başka haber de Fransız politikacının Carlos Ghosn’a ilişkin yorumları oldu.

Japonya’dan kaçmasıyla bir anda tüm dünyanın gündemine oturan eski Nissan CEO’su Carlos Ghosn’un yasalara tabi herkes gibi adaletle yüzleşmesi gerektiğini savundu. Paris’in Hollanda’daki Renault-Nissan ortak şirketi ile ilgili 11 milyon euroluk şüpheli masraflar hakkında soruşturma başlatmaya hazır olduğunu ekleyerek müfettişlerin Nissan hissedarlarından onayı beklediğini aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu