Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Filipinler Devlet Başkanı Duterte’nin Atadığı Merkez Bankası Başkanı Yatırımcıları Endişelendirdi

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, ülkenin merkez bankası olan Bangko Sentral ng Pilipinas’ın yeni başkanı olarak Bütçe Bakanı Benjamin Diokno’yu atadı. Detaylar şöyle;
Filipinler Devlet Başkanı Duterte’nin Atadığı Merkez Bankası Başkanı Yatırımcıları Endişelendirdi
Yorum

Filipinler’in yeni merkez bankası başkanı Çarşamba günü yeni etti. Ancak Bütçe Bakanı Benjamin Diokno’nun ülkenin merkez bankası olan Bangko Sentral ng Pilipinas’a başkan olması, bazılarını endişelendirdi. Hem ülke içindeki hem de dışındaki politik ve finansal gözlemciler, Duterte’nin eski bütçe bakanını merkez bankası başkanı olarak atamasına şaşırdı.

Bazı analistler kararın politik gerekçeli olduğundan ve ülkedeki başka bir kamu kurumunun bağımsızlığını tehdit edebileceğinden endişe etti. Filipin pezosu da Benjamin Diokno’nun atanmasına olumsuz tepki vererek düşüş gösterdi. Nitekim merkez bankasındaki en üst düzey pozisyon boşaldığında, analistler ve finans endüstrisi geniş ölçüde Duterte’nin üç başkan yardımcısından birini ya da en azından kurumun içinden birini seçmesini bekliyordu.

Filipinler’in merkez bankası olan Bangko Sentral ng Pilipinas’ın önceki başkanı Nestor Espenilla, Şubat ayında kanserle mücadelesinin ardından hayatını kaybetmişti.

Nestor Espenilla Filipinler Merkez Bankası Başkanı Öldü Sonuçta Filipinler Devlet Başkanı Duterte’nin kararı sadece uzmanları değil halkı da şaşırttı. Filipinliler merkez bankasında çalışmayan potansiyel adayları tartışırken Diokno, ilk başta akla gelenler arasında değildi. Hatta The Wall Street Journal’a göre eski bütçe bakanı, kabineden doğrudan merkez bankası başkanlığına geçen ilk kişiydi. Öte yandan Diokno’nun merkez bankasında çalışma konusunda deneyim eksikliğine rağmen pozisyon için nitelikli göründüğü söylendi.

Buna göre Diokno, ekonomi alanında doktora yapmış ve 40 yıl boyunca Filipinler’deki bir üniversitede ders vermişti.

Filipinler Devlet Başkanı Duterte'nin Atadığı Merkez Bankası Başkanı Diokno Yatırımcıları EndişelendirdiAyrıca ülkenin ekonomik politikalarını şekillendiren rollerde çeşitli yönetimlere hizmet vermişti. Salı günü yapılan bir açıklamada da başkanlık sözcüsü Salvador Panelo, Diokno’nun Duterte’nin göz önüne alması için sunulan isimler arasında öne çıktığını söyledi. Sözcü ayrıca Diokno’nun “bir bütünlük, yeterlik ve uzmanlık adamı olarak” da pozisyona en uygun isim olduğunu belirtti.

Hükümetin resmi haber ajansına göre de yeni merkez bankası başkanı kendi atamasını savunarak, politikacı olmadığını ve ekonomideki geçmişinin ona para politikası düzenlemesinin bilgi birikimini sağladığını dile getirdi. Eurasia Group’tan Peter Mumford’a göre de Diokno’nun görevlendirilmesinin ardında olası politik nedenler vardı. Tüm bunların yanında Diokno’nun ulusal finansı idare etme konusundaki güvenilirliğinin denetlendiği bir zamanda hükümetin Kara Para Aklama Kurulu’na da başkanlık edeceği aktarıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu