Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Yöneticisi Barkin Enflasyona Karşı Türkiye Örneğini Verdi

ABD Merkez Bankası (FED) Richmond Şubesi Başkanı Thomas Barkin, ülkede artan enflasyona karşı yapılması gerekenlerden bahsetti. Barkin olumsuz senaryo için Türkiye'yi örnek gösterdi.
FED Yöneticisi Barkin Enflasyona Karşı Türkiye Örneğini Verdi
Son Güncelleme: 
Yorum

FED Richmond Şubesi Başkanı Thomas Barkin, yüksek enflasyona dair yapılan mücadeleyi gündemine aldı. Barkin açıklamasında, FED’in enflasyonu kontrol altına almak için üzerine düşeni yapması gerektiğini bildirdi.

Bunun yapılması halinde enflasyonun beklentiler içerisinde kalacağını ve fiyat artışlarının sabit kalacağını söyleyen Barkin, gerekli önlemlerin alınmaması halinde, Türkiye’de olduğu gibi tersi durumların yaşanabileceğini söyledi.

Orta ve uzun vadede faiz artırımının enflasyonu frenlediğine dikkat çeken FED yöneticisi, doların değer kazanacağını ve enflasyonu yüzde 2’lik hedefe çekmek için gereken politikaları uygulayacaklarını belirtti.

‘Faiz Artırımlarının Devamı Mümkün’

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, ABD’de faizlerin uzun vadede yüzde 2-3 seviyesine çıkabileceğini ve 25 baz puanlık 9-10 kez faiz artırımı yapılmasının mümkün olduğunu ifade etti.

Ekonominin artık agresif Fed desteğine ihtiyacı olmadığını belirten Barkin, “Bunun yerine, kendimizi enflasyonu kontrol altına alacak bir konuma sokmamız gerekiyor. Bunu yapmak bizim işimiz. FED’in istikrarlı fiyatları teşvik etmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Barkin, bazı çevrelerin enflasyonu kontrol etmek için yapılacak faiz artırımlarının ekonomiyi durgunluğa sürükleyeceğine dair endişelerine değindi.

‘Ekonomiyi Kısıtlamaktan Uzağız’

Ukrayna’nın işgalinden bu yana enerji fiyatlarındaki artışla birlikte, stagflasyon konusunu bile gündeme getirenler olduğunu söyleyen FED yöneticisi, son faiz artırımının enflasyon üzerinde etkili olacağını ve ekonomiyi kısıtlayacak oranlardan uzak olduklarını ifade etti.

ABD’de yükselen enflasyon sonrası FED’in izleyeceği politikalar yakından takip ediliyor. Federal Rezerv geçtiğimiz günlerde 2018’den bu yana ilk kez faiz artırımı yaparak 25 baz puanlık artış gerçekleştirdi. Kurum bir sonraki toplantısını Mayıs ayında gerçekleştirecek.

Türkiye’de enflasyon ise yükselmeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda TÜİK, Şubat ayı enflasyon verilerini açıklamıştı.TÜİK enflasyonun Şubat ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 54,44 oranında arttığını duyurmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu