Yatırım yapmaya başla!

Bölgesel FED Yetkilileri FOMC Toplantısı Öncesinde ABD Ekonomisini Farklı Yorumluyor

Amerikan Merkez Bankası'nın (FED) kritik toplantısına saatler kala, pek çok yetkilinin ekonomik tahminlerinde farklı düşüncelere yöneldiği göze çarpıyor.
Bölgesel FED Yetkilileri FOMC Toplantısı Öncesinde ABD Ekonomisini Farklı Yorumluyor

FED’in Çarşamba günü faiz indirimine gitmesine kesin gözüyle bakılırken, banka yetkililerinin bir kısmı vadilerde ve bir kısmı da yüksek kesimlerde hayatını sürdürüyor.

Kritik toplantıya az bir zaman kaldı ve yetkililerden FED’in izleyeceği politikaya yönelik tahminler gelmeye devam ediyor. ABD ekonomisini ele alarak kendilerinde olması gerekeni değerlendiren yetkililerin bulundukları bölgeye göre farklı yorum ve öngörülerde bulunması dikkat çekiyor.

Thomas Barkin, Eric Rosengren ve Esther George gibi bölgesel FED başkanları bir vadide yaşıyor ve buradaki yetkililer iç ekonomik sağlamlığa işaret ediyorlar. Bu bölgedeki yetkililerin ekonomik değerlendirmesine göre; güçlü bir tüketim var, işsizlik düşük ve istihdam artışıyla birlikte son derece iyi bir görünümde.

New York FED Başkanı John Williams ve Başkan Yardımcılığını üstlenen Richard Clarida gibi dağlık bölgede yaşayan yetkililerin ise ABD ekonomisi için oldukça endişeli oluşları dikkat çekiyor.

New York FED John WilliamsBu bölgedeki yetkililer ülke ekonomisini resesyonun eşiğinde görüyor ve ABD-Çin arasındaki ticaret savaşının kısa süre içinde çözüme kavuşacağını düşünmüyorlar. Onlara göre tüm bu olumsuzluklar ABD yatırımları üzerinde olumsuz bir etki yaratıyor, aynı zamanda istihdamı da kötü etkiliyor.

Bu durumlar göz önüne alındığında FED Başkanı Jerome Powell’ın ilave gevşemeler ile çeyrek baz puanlık bir indirimin yer aldığı aralığa yakın olabileceği düşünülüyor. 6 Eylül’de konuşan Powell, ABD için resesyon riskinin söz konusu olmadığını belirtmiş ve ABD ekonomisinin olumlu bir görünüm izlediğini belirtmişti.

Powell’ın dikkat çektiği üç önemli risk olan küresel büyümedeki yavaşlık, ticaret savaşının yarattığı belirsizlik ve düşük enflasyon ABD ekonomisine dair komplike bir mesaj olabilir.

Powell Üç Önemli Riske Dikkat ÇektiÖte yandan Powell, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) bu hafta içi Washington’da yapacağı toplantıda dengeyi sağlamak durumunda kalacak. Çünkü yetkililer zaman zaman fikir ayrılıklarına düşebiliyor, bu da iletişim zorlukları ve anlaşmazlıkları beraberinde getiriyor.

Şu an için pek çok yatırımcının ortak beklentisi ise FED’in yeniden çeyrek baz puanlık bir indirime gitmesi ve  politika faizini 1,75-2.00 aralığına indirmesi yönünde. Bunun yanı sıra toplantıda yer alan FED yetkililerinin faiz projeksiyonlarına dair bir açıklama yapması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum