Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Kararının Ardından Değişmeyen Dolar/TL 5,80 Bandında İstikrarlı Görünüyor

Amerikan Merkez Bankası'nın (FED) dün aldığı faiz değiştirmeme kararı, dolar/TL'nin seyrinde önemli bir değişikliğe neden olmadı. Kur Perşembe sabahı yatay seyrediyor.
FED Kararının Ardından Değişmeyen Dolar/TL 5,80 Bandında İstikrarlı Görünüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün yılın son FOMC toplantısını gerçekleştiren Amerikan Merkez Bankası (FED), beklentiler doğrultusunda hareket ederek faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Politika faiz oranını %1,50-1,75 aralığında bırakan bankanın bu kararının ardından dolar/TL 5,80-5,81 aralığındaki seyrini korudu. Kapanışı 5,7999 liradan yaptı. Halbuki FED kararının kurun seyrini etkileyeceği günler öncesinden konuşuluyordu. Seviyede hareketlilik olmaması dikkat çekti.

Dolar/TL FED kararının bildirildiği anda bulunduğu 5,80-5,81 seviyelerindeki seyrini Perşembe sabahı da korudu. Yeni güne yükselişle başlamasının ardından dalga seyretmeye yöneldi. TSİ 10:10’da 5,8017 liradan alıcı buluyor.

Dolar Seyrini KoruduKur, en son 23 Ekim’de 5,80 liranın üzerini görmüştü. Bu haftanın başına kadar bu seviyenin altında seyreden kur, yatay seyrini devam ettiriyor. Haftanın ilk gününe 5,78’lerde başlayıp Pazartesi günkü işlemlerinde 5,81’in üzerini test etti.

Bugün yurt içi piyasalar için oldukça önemli olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) PPK toplantısından çıkacak faiz kararının 14:00’te açıklanması bekleniyor. Bankanın yılın son toplantısında alacağı kararın TL’nin yönünde belirleyici rol oynaması tahmin ediliyor.

Kararın açıklanmasına sayılı saatler kalmışken, ekonomistlerin genel beklentisi TCMB’den 200-250 baz puanlık faiz indirimi geleceğine işaret ediyor.

TCMB İndirim BeklentisiBu nedenle de beklenen aralıkta bir indirim yapılması halinde dolar/TL’de ciddi bir değişiklik olacağı öngörülmüyor. Fakat TCMB’nin beklentilerin üzerinde bir indirim yapmasının kurda yukarı yönlü hareketlenmeye sebep olacağı düşünülüyor. İndirim oranının beklenenden daha düşük olması ya da hiç indirim yapılmaması durumunda ise kurda düşüşe neden olabileceği belirtiliyor.

Bankacılar bu hafta TL’deki belirleyici en önemli unsurun TCMB kararı olduğunu ifade ediyorlar. Bununla birlikte son 2 gün içinde TL’de görülen değer kaybının da faiz indirim beklentileri dolayısıyla oluşmuş olabileceğine işaret ediyorlar.

Diğer taraftan TCMB’nin kararına ardından yayımlayacağı PPK metninde para politikasının ilerleyen zamanlarda nasıl olacağına ilişkin sinyal vereceğine dikkat çekiliyor ve bunun faiz indirimi miktarı ile aynı öneme sahip olduğu iddia ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu