Yatırım yapmaya başla!

FED’in Faiz Artırımında Haziran Hamlesi Uygun Olacak mı?

FED’in Faiz Artırımında Haziran Hamlesi Uygun Olacak mı?

Bilindiği üzere ABD Merkez Bankası (FED), yeni yılda gerçekleştirdiği toplantıların tamamında faizleri yüzde 0,25 ile 0,50 aralığında sabit tuttu. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) yetkilileri yaptıkları açıklamalarda, küresel risk ve endişelere vurgu yaparak faiz artırımı konusunda temkinli ilerlenmesi gerektiğini savunmuşlardı. Ayrıca FED yetkililerinin hedefledikleri enflasyon oranına bir türlü ulaşılamaması, faiz artırımı hamlesini geciktiren en önemli etken konumunda bulunuyor.

Geçtiğimiz işlem haftasında hatırlanacağı üzere FED’in Nisan ayında gerçekleştirdiği toplantısına ilişkin tutanaklar kamuoyuna açıklanmıştı. Açıklanan tutanaklarda yetkililer, hedeflenen yüzde 2’lik enflasyon oranına yaklaşılması halinde Haziran ayında gerçekleşecek toplantıda faiz artırım hamlesini hayata geçirebileceklerini dile getirmişlerdi. Tutanaklarda yer alan bu ifadeler sonrası, piyasalarda FED’in önümüzdeki ay faiz artırımına gideceği kanısı giderek kuvvetlendi.

Tavsiye Ederiz:
Uzmanlar FED’in Nisan Tutanaklarını Yorumladılar

San Francisco FED Başkanı John Williams ve Boston FED Başkanı Eric Rosengren, FED’in izleyeceği yol haritasıyla ilgili olarak bugün önemli açıklamalarda bulundular. Williams ve Rosengren’in açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“FED’in faiz artırımına gitmesi uygun olacak!”

FED’in izleyeceği yol haritasıyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede Williams, ABD ekonomisinin yeni yılda faiz artırımını kaldırabilecek derecede güçlü olduğunu belirterek; FED’in bu yıl gerçekleşecek olan başkanlık seçimi sırasında faiz artırımından kaçınmak adına siyasi baskılara asla boyun eğmeyeceğini söyledi. Açıklamalarının devamında ise Williams, tutanaklarda yer alan ifadelerin piyasalarda oluşan faiz artırım kanısını kuvvetlendirdiğini belirterek, önümüzdeki ay gerçekleşecek toplantıda faiz artırımının uygun olacağını dile getirdi. 2017 yılında ABD ekonomisinin resesyona gireceği düşüncesine kesinlikle katılmadığını belirten Williams, FED politikasının siyasetçiler tarafından etkilenmeyeceğini ifade etti.

“Kademeli faiz artırımını destekliyorum…”

Rosengren ise yaptığı değerlendirmede, Mart ayından itibaren finansal verilerin iyileşmeye başladığını belirterek; bu doğrultuda güvercin tutumun değiştiğini söyledi. TÜFE verilerinin ardından enflasyon hedefine ulaşılabileceğini belirten Rosengren, bu doğrultuda FED’in faiz artırım ihtimalini masada bulundurmaya başlayacağını dile getirdi. Açıklamalarının devamında ise Rosengren, FED’in kademeli faiz artırım politikasını desteklediğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum