Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED, Donald Trump’ın Başkanlığıyla İlgili Ne Yorum Yaptı?

Geçen hafta gerçekleşen ABD Başkanlık seçiminden zaferle ayrılan ve ABD’nin 45. Başkanı Seçilen Donald Trump ile ilgili olarak ABD Merkez Bankası’ndan (FED) hangi yönde açıklamalar geldi? Cevabı haberimizin devamında;
FED, Donald Trump’ın Başkanlığıyla İlgili Ne Yorum Yaptı?
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Başkanlık seçimlerinde şüphesiz, kimsenin beklemediği büyük bir şokla karşı karşıya kalındı. Eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un zaferine kesin gözüyle bakılırken, ünlü iş adamı Donald Trump’ın zaferi, “endişe” ortamının oluşmasına neden oldu. Cumhuriyetçilerin yeniden ABD yönetimini ele geçirerek Beyaz Saray’ın hakimi olması üzerine, ABD Merkez Bankası’nın (FED) tutumu merak konusu olmuştu. Trump’ın sürpriz zaferinin ardından FED cephesinden ilk açıklamalar geldi.

44. ABD Başkanı Barack Obama döneminde Beyaz Saray ile dirsek temasında bulunan ve hiçbir zaman ters düşmeyen FED’in, Cumhuriyetçilerin sıkı para politikaları karşısında boyun eğmek zoruna kalacaklarına yönelik spekülasyonların giderek arttığı dönem içerisinde, San Francisco FED Başkanı John Williams ve Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari, değerlendirmelerde bulundular. Williams ve Kashkari’nin açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Para politikasını hazırlamak adına mali politikaya bakılacak”

Kashkari yaptığı açıklamada; Trump’ın sürpriz başkanlığının ABD ekonomisine hangi yönde yansıyacağıyla ilgili şu an için net bir şeyin söylenmemesi gerektiğini ve genel tablo için bekleyip görülmesi gerektiğini belirtti. Para politikasını hazırlamak için mali politikanın etkisinin dikkatle izleneceğini belirten Kashkari, mali politika kararlarının FED’in kontrolünün tamamen dışında olacağını ve bu durumun belirli bir noktada riskleri işaret ettiğini dile getirdi. Açıklamalarının sonunda ise Kashkari, politika yapıcıların nüfusu artıracak yeni politikaları hayata geçirmemeleri halinde, ABD ekonomisinde cansız büyümenin devam edeceğini ifade etti.

“Faizler ağır ağır artırılmalı”

Williams ise yaptığı açıklamada; ABD Başkanlık seçimlerinde büyük bir sürprizin yaşandığını ve piyasaların bu durum karşısında şaşkınlık yaşadıklarını söyledi. Cumhuriyetçilerin adayı Trump’ın başkan seçilmesine rağmen faiz oranlarının ağır ağır artırılması gerektiğini belirten Williams, bunun ABD için daha mantıklı bir yol olduğunu ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar