Yatırım yapmaya başla!

FED/Clarida İkinci Yarı için İyimserken Trump Açılmalara Oldukça İstekli

ABD ekonomisi virüsle yerle bir olmuşken FED yetkilileri duruma ilişkin değerlendirmelerini paylaşıyor. Şimdi de 2020'nin ikinci yarısı için toparlanma umutları doğdu.
FED/Clarida İkinci Yarı için İyimserken Trump Açılmalara Oldukça İstekli

Tüm dünya koronavirüse karşı en zorlu mücadelesini vermeye devam ediyor. Güncel verilere göre; 3 milyon 728 bini bulan toplam vaka ve 258 bini aşan can kaybı ülkeleri daha temkinli olmaya zorluyor. ABD’de ise 1 milyon 237 bin vaka tespit edilirken, ölü sayısı 72 bini aştı.

ABD’de ölümler artarken ekonomiyi yeniden açma çalışmaları devam ediyor. Bu konuda özellikle ısrarcı olan Başkan Donald Trump, günler öncesinden hazırlıklara başlamış ve kendi seyahatlerine de kaldığı yerden devam edeceğini duyurmuştu.

Bu zor günlerinde ABD ekonomisine tam destek veren FED, süreç başlangıcında gittiği sınırsız varlık alım programında değişiklik yaptı. Buna göre banka 4 – 8 Mayıs tarihleri arasında günlük tahvil alım limitini 8 milyar dolar olarak belirledi.

FED Başkan Yardımcısı ABD Ekonomisi için İkinci Yarıdan Umutlu

ABD için İkinci Yarıdan UmutluSalı günü CNBC’ye demeç veren FED Başkan Yardımcısı Richard Clarida, pandemiden ağır hasar gören ülke ekonomisine pek de iyimser tahminlerle yanaşmadı. Buna rağmen yılın ikinci yarısı için toparlanmanın mümkün olduğunu söyledi;

FED Clarida Ekonomi YorumÖte yandan FED Başkanı Jerome Powell, ülke ekonomisinin tarihinin en zor zamanlarını geçirdiği şu günlerde tüm politika yapıcıların birlik olarak ülke ekonomisi için ellerinden gelen ne varsa yapmaya hazır olmaları konusunda uyarmıştı. Clarida’nın ifadelerinin de buna yöneltilmiş olabileceği düşünüldü.

FED, pandemiden bu yana elindeki tüm imkanları kullanmaya hazır bulundu. Açıkladığı teşvik paketleri ile desteğini sürekli artırdı. Dün ise Hazine Bakanı Mnuchin, ülkeyi tarihin en büyük borçlanmasına yönlendirmişti. Alınan kararla birlikte ABD’nin borçlanmasını 3 trilyon dolar artıracağı öğrenildi.

Ülkede vaka ve can kayıpları artarken, Trump’ın ekonomiye odaklanması ise farklı yorumlara neden oldu. İfadelerine bakılırsa, ülkesindeki vatandaşların ölümünü çoktan kabullenmişti;

Trump Yeniden Açılma AçıklamalarıHer fırsatta ülkesindeki test sayısının diğer ülkelerden daha fazla olduğunu iddia eden Trump, bunu yaptığı paylaşımla yeniden gündeme getirdi;

Dünyanın diğer ülkelerinden çok daha vahim bir durumun içinde olan ABD, buna rağmen Trump öncülüğünde önlemleri gevşeterek yeniden açılmaya hazırlanıyor. Bu durum ortak bir endişeye neden olsa da Trump müsamaha göstermiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum