Yatırım yapmaya başla!

FED’in 2016 Temmuz Toplantısı Tutanakları Açıklandı

FED’in 2016 Temmuz Toplantısı Tutanakları Açıklandı

Küresel piyasaların yıl içerisinde dikkatle takip ettikleri en önemli gelişme, ABD Merkez Bankası‘nın toplantıları oluyor. Hatırlanacağı üzere geçen yılın Aralık ayında gerçekleştirilen FED toplantısında yetkililer, tam 10 yıllık aranın ardından faizleri yüzde 0,25 ile 0,50 aralığına çıkarmışlardı. Ayrıca yetkililer gerçekleştirdikleri açıklamalarda, 2016 yılı içerisindeki toplantılarda kademeli ve temkinli faiz artıracaklarını dile getirmişlerdi. Ancak yıl içerisinde gerçekleştirilen tüm FED toplantılarında faizler, küresel piyasaların beklentileri aksine sabit tutuldu. Faiz artırımıyla ilgili işaret bekleyen piyasalar, FED’in dün açıklanan Temmuz toplantısı tutanaklarını dikkatle takip ettiler.

Hatırlanacağı üzere FED yetkilileri, Temmuz ayında gerçekleştirdikleri toplantıda da faizleri sabit tutma kararı almışlardı. Ayrıca yetkililer toplantı sonrası yaptıkları açıklamalarda, ekonomik verilerde iyileşmelerin görüldüğünü ve risklerin azaldığını dile getirmişlerdi. Ancak tüm bu açıklamalara rağmen faizlerin sabit tutulması, küresel piyasalarda hayal kırıklığı yaşanmasına neden olmuştu. FED’in Temmuz toplantısında yaşanan gelişmeleri buradan inceleyebilirsiniz. FED’in önümüzdeki aylarda gerçekleştireceği toplantılarla ilgili olarak ise ipucu arayan piyasalar, geçen gün akşam saatlerinde açıklanan tutanaklara odaklandılar. Tutanakların en dikkat çekici noktası ise FED yetkililerin, faizleri kısa vadede artırıp arttırmayacağı konusunda ayrışmalar yaşaması oldu.

FED tutanaklarından öne çıkan bölümler ise şöyleydi;

FED tutanaklarında yetkililer, istihdam piyasasında görülen ivme ve ekonomik aktiviteyi ölçmek adına daha fazla veri görmek konusunda hemfikir olduklarının altını çizdiler. Enflasyonun beklenen hızla yükselmesi durumunda ise komitenin tepki vermek adına yeterli zamana sahip olacağını belirten yetkililer, enflasyonun yüzde 2 hedefine sürdürülebilir bir şekilde yaklaştığından emin olunana kadar faizleri ertelemeyi tercih ettiklerini vurguladılar.

Bilindiği üzere FED’in bir sonraki toplantısı, 20-21 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek. FED’in Eylül toplantısıyla ilgili olarak ise FED New York Şubesi Başkanı William Dudley ve FED Atlanta Şubesi Başkanı Dennis Lockhart dün yaptıkları açıklamalarda, faiz artırım hamlesinin hayata geçirileceğini dile getirmişlerdi. Lockhart ve Dudley’in açıklamalarını buradan inceleyebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum