Paylaşım

FED’in 2016 Temmuz Toplantısı Tutanakları Açıklandı


 

FED'in Temmuz ayında gerçekleştirdiği toplantının tutanakları bugün kamuoyuna açıklandı. Tutanakların merak edilen tüm noktaları ve ayrıntılar haberimizde;

Küresel piyasaların yıl içerisinde dikkatle takip ettikleri en önemli gelişme, ABD Merkez Bankası‘nın toplantıları oluyor. Hatırlanacağı üzere geçen yılın Aralık ayında gerçekleştirilen FED toplantısında yetkililer, tam 10 yıllık aranın ardından faizleri yüzde 0,25 ile 0,50 aralığına çıkarmışlardı. Ayrıca yetkililer gerçekleştirdikleri açıklamalarda, 2016 yılı içerisindeki toplantılarda kademeli ve temkinli faiz artıracaklarını dile getirmişlerdi. Ancak yıl içerisinde gerçekleştirilen tüm FED toplantılarında faizler, küresel piyasaların beklentileri aksine sabit tutuldu. Faiz artırımıyla ilgili işaret bekleyen piyasalar, FED’in dün açıklanan Temmuz toplantısı tutanaklarını dikkatle takip ettiler.

Hatırlanacağı üzere FED yetkilileri, Temmuz ayında gerçekleştirdikleri toplantıda da faizleri sabit tutma kararı almışlardı. Ayrıca yetkililer toplantı sonrası yaptıkları açıklamalarda, ekonomik verilerde iyileşmelerin görüldüğünü ve risklerin azaldığını dile getirmişlerdi. Ancak tüm bu açıklamalara rağmen faizlerin sabit tutulması, küresel piyasalarda hayal kırıklığı yaşanmasına neden olmuştu. FED’in Temmuz toplantısında yaşanan gelişmeleri buradan inceleyebilirsiniz. FED’in önümüzdeki aylarda gerçekleştireceği toplantılarla ilgili olarak ise ipucu arayan piyasalar, geçen gün akşam saatlerinde açıklanan tutanaklara odaklandılar. Tutanakların en dikkat çekici noktası ise FED yetkililerin, faizleri kısa vadede artırıp arttırmayacağı konusunda ayrışmalar yaşaması oldu.

FED tutanaklarından öne çıkan bölümler ise şöyleydi;

FED tutanaklarında yetkililer, istihdam piyasasında görülen ivme ve ekonomik aktiviteyi ölçmek adına daha fazla veri görmek konusunda hemfikir olduklarının altını çizdiler. Enflasyonun beklenen hızla yükselmesi durumunda ise komitenin tepki vermek adına yeterli zamana sahip olacağını belirten yetkililer, enflasyonun yüzde 2 hedefine sürdürülebilir bir şekilde yaklaştığından emin olunana kadar faizleri ertelemeyi tercih ettiklerini vurguladılar.

Bilindiği üzere FED’in bir sonraki toplantısı, 20-21 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek. FED’in Eylül toplantısıyla ilgili olarak ise FED New York Şubesi Başkanı William Dudley ve FED Atlanta Şubesi Başkanı Dennis Lockhart dün yaptıkları açıklamalarda, faiz artırım hamlesinin hayata geçirileceğini dile getirmişlerdi. Lockhart ve Dudley’in açıklamalarını buradan inceleyebilirsiniz.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın