Yatırım yapmaya başla!

Faiz Artırımı Türk Lirasındaki Düşüşe Çözüm Olur mu?

Türk lirasında görülen değer kayıplarına karşı çözüm yolunun faiz artırımı olabileceği yorumları yapılıyor. İşte detaylar;
Faiz Artırımı Türk Lirasındaki Düşüşe Çözüm Olur mu?

Türk lirasındaki değer kaybı artmaya devam ediyor. Dolar, Euro ve Sterlin kurlarında ardı ardına yaşanan yükselişler, TL’yi aşağıya çekmeye devam ediyor. Son dönemde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan hamleler ise etkili olmadı. En son hamlede Rezerv Opsiyon Mekanizması ve reeskont kredilerinde değişikliğe gidilmiş, kısa süreli etkili olacağı belirtilmişti. Buna karşın 2 günlük bir sakinliğin ardından yükselişler yeniden geldi.

Kurlarda meydana gelen yükselişlere hemen her gün bir yenisi eklenirken, TCMB’nin faiz artırımı ile ilgili hamleler yapması gerektiği yönünde yorumlar geliyor. Daha önce birkaç uzman tarafından bahsi geçen faiz artırımı konusu, bugünlerde yeniden konuşulmaya başladı. Bir grup uzman, Türk lirasındaki değer kaybının önlenebilmesi için politika faizinin artırılabileceğini düşünüyor.

Politika Faizini Artırmak Düşüşü Engeller mi?

Politika Faizini Artırmak Düşüşü Engeller mi?Dolar kuruna hafta başında yapılan TCMB müdahalesinin etkisiz kalması sonucunda yeniden 3,90 seviyesinin üzeri görüldü. Bunun sonucunda uzmanlardan faiz artırımına gidilebileceği yönünde yorumlar gelmeye başladı.

Daha önce London Capital Group Kıdemli Piyasa Stratejisti İpek Özkardeşkaya tarafından geç likidite faizinin artırılması ile piyasanın rahatlayabileceği söylenmişti. Ardından Bluebay Asset Management Stratejisti Timothy Ash, Türk lirasının zor zamanlar geçirdiğine dikkat çekmişti. Hem jeopolitik hem de yerel makroekonomik açıdan TL’ye baskıların devam ettiğini söylemişti. TCMB’nin daha sıkı bir para politikası uygulaması gerektiğini ifade etmişti. İki stratejistin yorumlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Şimdi ise Stockholm’de bulunan SEB SA Gelişen Piyasa Başstratejisti Per Hammarlund, politika faizlerine değindi. Hammarlund’un e-posta yoluyla açıklamada bulundu ve “TCMB politika faizlerini artırmak zorunda kalmadan önce risk iştahının dönmesini umuyor,” ifadesi ile dikkat çekti.

Hammarlund, FED’in 2018 tahminlerine de değindi ve ABD ekonomisinin genişlemeden çıkmaya devam etmesi sonucunda tahminlere sadık kalınacağını söyledi. Bu nedenle TCMB’nin son hamlelerinin yetersiz kalacağını belirtti. TCMB’nin Türk lirasındaki değer kaybını önleyebilmesi ve enflasyon beklentilerini kontrol altına alabilmesi için politika faizlerini artırmak zorunda kalabileceğini ifade etti.

Yorumlardan da anlayacağınız üzere politika faizlerini artırmak, diğer hamlelerden daha etkili olabilir. Ama kesin bir şey söylemek, tam olarak mümkün değil. Çünkü yurt içi faktörlere ek olarak küresel piyasalarda yaşananlar, jeopolitik riskler ve FED gibi konular da Türk lirasındaki baskıyı arttırabilecek etkiler yaratabiliyor.

TCMB’nin İki Hamlesi Geçici Etki Yarattı

TCMB'nin İki Hamlesi Geçici Etki YarattıMerkez bankasının 6 Kasım’da yaptığı iki hamlenin, kısa vadeli etkiler yaratması bekleniyordu. Büyük resme bakıldığında ise olumsuz sonuçlar doğurabileceği belirtilmişti. Yorumlarda olduğu gibi bu iki hamle, sadece 2 günlük bir etki yarattı.

Hamleler sonrasında 3,88 liradan 3,85’e kadar gerileyen kur, çok geçmeden 3,87 liraya geri döndü. Bir gün sonra 3,89 seviyesi test edildikten sonra 3,90 seviyesinin üzeri kaydedildi. 10 ayın zirvesine çıkan dolar kuru, TCMB’nin hamlelerinin geçici etki yarattığını göstermiş oldu. Aynı zamanda bir miktar düşen dolar, ABD’deki vergi reformu ile ilgili haberlerden etkilenmişti. 3,90 seviyesi ile bu düşüşün hemen sonrasında geldi.

Perform Portföy Yönetim Kurulu Başkanı Cem Yalçınkaya tarafından Bloomberg HT’ye yapılan açıklamalarda da TCMB’nin kalıcı bir etki yaratamadığından bahsedildi. Aynı zamanda Yalçınkaya da faiz artırımı yorumunda bulundu.

Cem Yalçınkaya, kurun önlemlerle birlikte 3,82 seviyelerine kadar geriledikten sonra yeniden 3,90’a çıkmasını yorumladı. Mevcut hareketlerin, korku kaynaklı olduğuna değindi ve kalıcı etki için faiz artırımı seçeneğine dikkat çekti. Ayrıca politik haberlerin etkisinin, ekonomik değerlendirmeleri gölgede bıraktığına değindi.

Hükümetin büyüme, enflasyon ve cari açık hedeflerine değinen Cem Yalçınkaya, “işi bozan enflasyon” dedi. % 5 enflasyon hedefine rağmen % 11,9 gibi yüksek bir seviyenin en büyük sorunlardan olduğunu belirtti. Ayrıca henüz kurdaki geçişkenliğin hesaba katılmadığını ve mevcut seviyelerin enflasyonda etkisi olacağını söyledi. Bu etkinin giderilebilmesi için merkez bankasının faiz artırım hareketi ile piyasalara mesaj vermesi gerektiğini ifade etti.

Türkiye’nin benzer gelişen ülkelere göre daha kırılgan olduğuna da değinen Yalçınkaya, şimdiye kadar gelişen ülke kurlarıyla TL arasında bu kadar fark olmadığına dikkat çekti. Sıkıntılı dönemlerde TL’nin daha hızlı ayrıştığını söyleyen uzman, adım adım önlemler silsilesi geleceği yorumunu yaptı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum