Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yeni Fabrika Haberi Şişecam Hisselerinde Beklenen Etkiyi Yaratmadı

Macaristan’da 255 milyon Euro tutarında yatırımla, cam fabrikası kurma kararı alan Şişecam hisseleri %1 artıda seyrediyor.
Yeni Fabrika Haberi Şişecam Hisselerinde Beklenen Etkiyi Yaratmadı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları, Macaristan’da cam ambalaj fabrikası kuruyor. %100 hissedarlık ile kurulacak olan fabrikada, yıllık 330 bin ton net üretim kapasitesine ulaşılması hedefliyor.

Şirket hisseleri 255 milyon Euro tutarındaki, yeni yatırım kararına tepkisiz kaldı.
Şişecam Hisseleri %1 Primli
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Şişecam hisseleri (SİSE), güne 8,08 liradan başladı. Yatırım kararının açıklandığı saat 14.30 sularında 8,20 liradan işlem gören hisseler, sonrasında çok fazla değişim göstermedi. Saat 16.37 itibarıyla %1,12 değer kazancıyla 8,16 liradan işlem görüyor.

Pazartesi günkü işlemlerde yatırımcısına sınırlı kazanç getiren Şişecam hisseleri, haftalık bazda %5,5, aylık %10 ve yıllık %65 yükseldi.

Macaristan’da kurulacak fabrikanın 2025 yılında tam kapasiteye ulaşması ve Avrupa’nın cam ambalaj talebinin karşılanması hedefleniyor. Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kırman, şirketin farklı ülkelerde bulunan tesislerde, yıllık 2,6 milyon ton üretim kapasitesine ulaştığını açıkladı.

Avrupa’nın küresel küresel cam ambalaj pazarının yaklaşık dörtte birini oluşturduğunu ifade eden Kırman, sektörün çok önemli fırsatlar barındırdığını dile getirdi. Bu doğrultuda Macaristan’da yeni yatırım kararı aldıklarını ifade etti.

Söz konusu fabrikanın 2023 yılında operasyonlarına başlayacağını ve Türkiye’nin küresel cam ticaretindeki varlığının güçlendirileceğini sözlerine ekledi. Düz cam üretiminde 2 milyon ton üretim kapasitesine ulaştıklarını belirten Kırman, bunu 2,5 milyon tona çıkarmayı amaçladıklarını açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu