Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi Sanayi Üretimi Kasım’da 7. Aylık Artışını Kaydetti

Euro Bölgesi’nin Kasım ayı sanayi üretimi beklentileri aşarak yüzde 2,5 arttı. Bu, yedinci aylık artışı temsil etti.
Euro Bölgesi Sanayi Üretimi Kasım’da 7. Aylık Artışını Kaydetti
Son Güncelleme: 
Yorum

Eurostat tarafından açıklanan verilere göre Euro Bölgesi sanayi üretimi, Kasım 2020’de bir ay öncesine göre yüzde 2,5 artarak ardışık yedinci aylık artışını kaydetti. Piyasa beklentileri ise yüzde 0,2 artış yönündeydi.

Ekim’de ise sanayi üretimi yüzde 2,1 artmış, ardından rakam yüzde 2,3’e revize edilmişti. AB’de ise sanayi üretimi Kasım’da Ekim’e kıyasla yüzde 2,3 arttı. Kasım 2019 ile kıyaslandığında Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi yüzde 0,6 düşerken AB’de yüzde 0,4 düştü.

Ekim 2020 ile karşılaştırıldığında Kasım 2020’de Euro Bölgesi’nde sermaye malları üretimi yüzde 7,0, ara malı üretimi yüzde 1,5 arttı.
Euro Bölgesi Sanayi Üretimi Kasım
Kaynak: Eurostat

Dayanıklı tüketim malı üretimi yüzde 1,2, dayanıksız tüketim malı üretimi yüzde 1,7 ve enerji yüzde 3,9 azaldı. AB’de sermaye malı üretimi yüzde 6,1, ara malı üretimi yüzde 1,4 artarken dayanıklı tüketim malı ve dayanıksız tüketim malı üretimi yüzde 1,1, enerji ise yüzde 2,9 azaldı. Verilerin mevcut olduğu üye devletler arasında en yüksek artış İrlanda (+%52,8), Yunanistan (+%6,3) ve Danimarka’da (+%5,3) kaydedildi.

En büyük düşüşlerse Portekiz’de (%-5,1), Belçika’da (%-3,5) ve Hırvatistan’da (%-2,6) görüldü. Kasım 2019 ile karşılaştırıldığında Kasım 2020’de Euro Bölgesi’nde enerji üretimi %5,0, dayanıksız tüketim malları %2,5 ve dayanıklı tüketim malı üretimi %0,4 düştü. Ara malı üretimi %1,1, sermaye malı üretimi ise %0,1 arttı.

AB’de enerji üretimi %5,3, dayanıksız tüketim malları %2,6 azalırken ara malı üretimi %1,7, dayanıklı tüketim malı üretimi %1,4 ve sermaye malı üretimi %0,4 arttı.
Euro Bölgesi Sanayi Üretimi Kasım Üye Devletler
Kaynak: Eurostat

Verilerin mevcut olduğu üye devletler arasında sanayi üretimindeki en büyük düşüş Bulgaristan (%-5,0), Fransa (%-4,9) ve İtalya’da (%-4,2) kaydedildi. En yüksek artış İrlanda (+%40,8), Yunanistan (+%8,8) ve Polonya’da (+%2,9) gözlendi.

Euro bölgesi (EA19), Belçika, Almanya, Estonya, İrlanda, Yunanistan, İspanya, Fransa, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Avusturya, Portekiz, Slovenya, Slovakya ve Finlandiya’dan oluşuyor.

Avrupa Birliği (EU27) ise Belçika, Bulgaristan, Çekya, Danimarka, Almanya, Estonya, İrlanda, Yunanistan, İspanya, Fransa, Hırvatistan, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Hollanda, Avusturya, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovenya, Slovakya, Finlandiya ve İsveç’i içeriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu