Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ethereum’un Piyasa Hakimiyeti DeFi ve NFT Desteği ile Artıyor

DeFi ve NFT ürünlerine yönelik artan ilgi, Ethereum'a yarıyor. Piyasadan son veriler...
Ethereum’un Piyasa Hakimiyeti DeFi ve NFT Desteği ile Artıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Verilere göre Ethereum pazar hakimiyeti son beş ay içinde yüzde yedi oranında artış gösterdi. Bu artışta son dönemde ilginin arttığı DeFi platformların önemli rol oynadığı belirtiliyor. DeFi piyasa değeri, 80 milyar doları kilitli olmak üzere toplamda 120 milyar dolara ulaştı.

Ethereum’un piyasa değeri, Bitcoin’e son derece yakın olduğu “ICO Dönemi”nden bu yana kripto meraklıları arasında ana tartışma konularından biri oluyor. ETH tabanlı teknolojilerin trend hale gelmesi, kripto para biriminin piyasadaki hakimiyetini artırıyor.

ETH piyasa hakimiyeti
Kaynak: CoinMarketCap

DeFi ve NFT hizmetlerinin artan popülaritesinden sonra , Ethereum büyük fon akışını başlatan iki kullanım senaryosu daha aldı. Ethereum blok zincirinde, madeni paraya daha fazla değer katan 200’den fazla DeFi projesi bulunuyor.

Piyasa hakimiyetini olumlu yönde etkileyen bir diğer etken ise NFT’ler oldu. Son olarak EIP-1559’un piyasaya sürülmesinden sonra, Ethereum’un deflasyonist bir varlık olma şansını artıran ve onu uzun vadeli bir yatırım olarak daha çekici hale getiren yatırımcıların ilgisi artış gösteriyor.

DeFi market kapasitesi
Kaynak: CoinMarketCap

Yükseltme ile ağda yakımlar gerçekleştiriliyor ve bu da ücretlerin düşmesine neden oluyor. Daha önce ücretler, zinciri hareket ettirmenin bir ödülü olarak doğrudan madencilere gidiyordu.

Ağ tıkanıklığı dönemlerinde normalden 5-10 kat daha fazla ücret alınıyordu. Ağın çok sıkışık hale geldiği zamanlarda bile sunulan yeni taban ücretler normalin üzerinde oluyordu. Ethereum’un mevcut piyasa hakimiyeti %18.5 seviyesinde yer alıyor. Bu hakimiyet %37 ile tüm zamanların en yükseğine ulaşmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%