Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ethereum Kurucusu Buterin Yüksek İşlem Ücretleri için Yeni Bir Öneride Bulundu

Buterin'e göre farklı kaynak kullanımı için farklı gaz fiyatlarının hesaplanması, Ethereum için mevcut ücret yapısını düzene sokabilir.
Ethereum Kurucusu Buterin Yüksek İşlem Ücretleri için Yeni Bir Öneride Bulundu
Son Güncelleme: 
Yorum

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, ağ için mevcut ücret yapısını iyileştirmek amacıyla yeni bir öneride bulundu. “Çok Boyutlu EIP-1559” başlıklı öneri, Buterin’in Ethereum Sanal Makinesi’ndeki (EVM) farklı kaynakların gaz kullanımı açısından farklı talepleri olduğunu gösteriyor.

Buterin bugün itibariyle, tüm kaynakların tek kaynakta bir araya getirildiğini ve bunun farklılıkları ele alma konusunda yetersiz kaldığını söyledi. Ethereum kurucusu, tüm farklı kaynakları tek bir kaynağa kanalize etmenin, çok düşük optimal gaz maliyetlerine yol açtığını belirtiyor.

Buterin çok boyutlu fiyatlandırmayı kullanarak iki potansiyel çözüm sundu. İlk seçenek, arama verileri ve depolama gibi kaynaklar için gaz maliyetini, her kaynak birimi için taban ücreti toplam taban ücrete bölerek hesaplamayı içeriyor.

Temel ücret, EIP-1559 algoritmasına dahil edilen blok başına sabit bir ağ ücretidir. İkinci ve daha karmaşık olan seçenek ise, kaynakları kullanmak için bir taban ücret belirliyor.

Şu anda öncelik bir sonraki büyük yükseltme olduğundan, teklifin kabul edilip edilmeyeceği henüz bilinmiyor. Ethereum ağı şu anda blok zincirini Beacon Zinciri ile yerleştirecek ve Proof-of-Work’ü etkin bir şekilde sonlandıracak olan birleştirme için hazırlanıyor.

EIP-1559, gaz fiyatlandırmasını daha öngörülebilir hale getirmek için işlem ücretlerinin bir kısmını yakmak için Londra yükseltmesinin bir parçası olarak Ağustos ayında kullanıma sunulmuştu. Etherscan’a göre, yükseltme ile mevcut fiyatlarla yaklaşık 4,7 milyar dolar değerinde 1,36 milyon ETH yakımı gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%