Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Ethereum’da Arzın Sınırsız Olması Enflasyondan Etkilenmesine Sebep Değil

Uzmanlar ETH’deki sınırsız üretim yapısına rağmen, kripto paranın enflasyondan etkilenmeyeceğini düşünüyor.
Ethereum’da Arzın Sınırsız Olması Enflasyondan Etkilenmesine Sebep Değil

Kripto varlıkları hakkında yaygın gir görüş, arz limiti olmayan tüm kripto paraların enflasyonist para birimleri olduğu, yani zamanla piyasa değerinde düşen varlıklar oldukları yönünde oluyor. Uzmanlar bu düşüncenin yanlış olduğunun altını çiziyor.

Bu özelliğin aksine devlet aktörlerinin elindeki fiat para birimlerinin yönetimine güvenmeyen bireyler ve işletmeler için Bitcoin’in olumlu bir özelliği oldluğu belirtiliyor. Aşırı enflasyon geçmişi olan ülkeler için bir varlığın satın alma gücünün para arzındaki ani ve aşırı artışlarla nasıl zayıflayabileceğinin pek çok örneği bulunuyor.

Sabit İhraç Programı ETH Arzını Etkilemiyor

Sabit İhraç Programı ETH Arzını Etkilemiyor
Kaynak: Coin Metrics

Bitcoin gibi Ethereum’un da sabit bir ihraç programı bulunuyor. Ağda üretilen her blok için, Ethereum dolaşıma iki yeni coin çıkarır. Aktif kullanıcı sayısı, işlem sayısı veya ETH’nin piyasa fiyatı ne olursa olsun, toplam arz kademeli olarak artacak şekilde programlanmıştır.

Uzmanlara göre ETH talebi istikrarlı arz artışını geride bıraktığı sürece, zaman içinde değer kaybeden enflasyonist bir para birimi olmayacaktır. Blok ödülü verme programı değişikliğe tabi olsa da, bu güncellemelerden önemli bir çıkarım, Ethereum geliştiricilerinin eter arzını hiçbir zaman artırmamış olduğuna dikkat çekiliyor.

Ethereum 2.0 Bekleniyor

Ethereum 2.0 Bekleniyor
Kaynak: Coin Metrics

Geliştiriciler uzun zamandır Ethereum 2.0 projesi üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. ETH 2.0’ın başlangıçta işlem ücretlerini kullanıcılar için daha öngörülebilir hale getirmesi önerildi. Teklif, ağ etkinliğine göre otomatik olarak hesaplanan ve ödendikten sonra hemen yakılan tüm işlemler için bir temel ücret sunuyor.

Ağın faaliyetine bağlı olarak, EIP 1559, madenci blok ödülleri yoluyla dolaşıma verilen yeni eter miktarından daha fazla temel ücretler yoluyla daha fazla eter yakabilir. Bu garantili bir sonuç olmasa da, Ethereum’daki işlem aktivitesinin yükseldiği görülüyor.

Dahası, Ethereum, blockchain güvenliği için Proof-of-Stake (PoS) olarak bilinen daha uygun maliyetli ve enerji açısından verimli bir modele geçiyor. Ethereum 2.0 olarak adlandırılan bu geçişin, ihraç oranını yaklaşık %5’ten % 1’in altına düşürmesi bekleniyor.

PoS kapsamında toplam eter arzında yüzde sıfıra yakın bir artışla, varlık talebinin arzdaki büyümeyi geride bırakması için daha da büyük bir potansiyel olduğu belirtiliyor. Bu da kripto paranın zamanla değerinin artacağını gösteriyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum