Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çarşamba ve Perşembe Gününde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Powell Açıklamalarının Reaksiyonu

Kasım ayı son hafta ortası Çarşamba - Perşembe gününde piyasalarda kaydedilenler ve yurt içi şirket gelişmelerinde ayrıntılar şöyle;
Çarşamba ve Perşembe Gününde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Powell Açıklamalarının Reaksiyonu
Son Güncelleme: 
Yorum

Yurt dışı endekslerde gözlemlenen heyecanlı hafta başı görüntüsü zayıfladı. Ancak grafikler pozitif tarafta hareket etmeye devam etti. BIST Banka endeksinde 118.000, BIST 100’de ise 92.500 önemli bir destek olarak ele alındı. (Geri çekilmenin yaklaşık bir hafta vadede alım yönünde istikamet değiştireceği yorumandı.) Çarşamba gününde gelişmeleri şöyle;

  •  Ekonomi Yönetimi piyasasındaki nakit sıkışılığı gidermek amaçlı, Kamu Özel İşbirliğinde yapılan dev projelere verilen krediler ve konut kredileri menkul kıymetleştirilebilecek. Bu kıymetler Merkez Bankası tarafından teminat olarak kabul edilecek ve bankalar bu teminatlar karşılığında MB’den borçlanabilecek.
  • AK Parti Grup Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan Aralık ayını işaret ederek önemli gelişmelerin yaşanmasını beklediklerini ifade etti. Yılın son ayı ile birlikte yeni yatırım ve istihdama yönelik aksiyonların başlatılarak gelecek yıla güçlü bir giriş yapılacağını belirtildi.
  • Bandırma Gübre Fabrikaları A.Ş. Bulgaristan’a 2.500 ton CAN gübresi, İspanya’ya 12.949 ton gübre siparişi aldığını duyurdu. Alınan sipariş toplamda 2.2 milyon $’a tekabül ederken, operasyonun Aralık ayında gerçekleştirileceği ve ödemenin peşin olarak tahsil edileceği belirtildi. BAGFS haftanın son işlem gününü %0.75’lik bir değer kaybı ile 5,30 TL/P’den kapattı. Hisse 7 günlük değişiminde %5.79’luk bir değer kazancı kaydetti.

Perşembe Günü Hediyesini Alan Piyasalar Olumlu Seyretti

Güvercin Algısı Piyasalarda Olumlu Yansıma GösterdiMerkez Bankası Başkanı Powell’ın açıklamaları piyasalarca Noel Hediyesi olarak nitelendi. Başkanın açıklamalarındaki tutum güvercin algısını ifade ederken bu ılımlı tablo TL’ye olumlu yansırken, ABD hisse senedi piyasaları da %2.5 primlenme ile pozitif reaksiyon gösterdi. Küresel pazarda güvercin tavrının reaksiyonu ise gelişmekte olan ülkeler için olumu gözlemlendi. (Güvercin tavrı, agresif faiz artışları sergilenmeyeceği sinyali olarak değerlendiriliyor.) Kaydedilen şirket gelişmeleri ve hisse senedi değişimleri;

  • Ulusoy Elektrik’in Eaton Corp. tarafından satın alınacağı haberi hisseye olan ilginin artmasına sebep olmuştu ve bugün de ilgi devam etti. Şirketin bedeli 218 milyon $’dı ve satış beledi %38 üzerinde 300 milyon $ olarak görüşülüyor. ULUSE haftanın son işlem gününü %3.65 değerlenme ile 15,89 TL/P’den gerçekleştirdi.
  • Garanti Bankası eski GMY’si ve bir süredir Amerika’da BBVA’nin iştiraki Compass’ın genel müdürlüğünü yapan Onur Genç’in BBVA’nin CEO’su olarak atanması kaynaklı GARAN’da değer kazanımı gözlemlendi. GARAN Cuma gününde %2.10 değerlenirken, haftalık değişiminde %3.89 primlendi.
  • BIST Bankacılık endeksinde 122.500 direncinin kırılması gündeme geldi.
  • Doğuş Otomotiv D-Auto Suisse SA’nın satışını tamamladı. İşlem toplamda 4.4 milyon CHK’ye tekabül ederken, tutarın DOAS’ın 3. çeyrek bilançosundaki hasılata oranı %0.175 olarak gerçekleşti. DOAS Cuma günü %1.47’lik geri çekilmesi ile haftalık ortalama değer kazancını %7.32’ye çekti.
  • Özgörkey Holding elinde bulundurduğu 150.000 adet CCOLA hisse senedini 28,24 TL/P fiyattan  yaklaşık olarak 4.24 milyon TL’ye sattı.
  • İş Bankası ISGYO hisse senedi alımına devam ederken, 0,96-0,97 TL/P fiyat aralığından 1.500.000 TL nominal değerli ISGYO aldığını duyurdu. ISGYO %3.09 oranında değer kazanarak haftalık farkını %12.36’ya taşıdı.

 

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu