Yatırım yapmaya başla!

Emekliye Rekor Zam Geliyor!

Milyonlarca emekli Anayasa Mahkemesi'nden çıkacak olan karara odaklandı. Yürürlüğün iptal edilmesi halinde, 5 milyona yakın emekli maaşında, 355 liraya yakın bir artış olacak. İşte detaylar...
Emekliye Rekor Zam Geliyor!

Son günlerde emeklilerin gözü kulağı Anayasa Mahkemesi’nden gelecek olan haberde. Anayasa Mahkemesi 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara intibak yolunu açacak olan başvuruyu değerlendirecek. Görüşmeler bugün ve yarın olmak üzere iki gün boyunca sürecek. Anayasa Mahkemesi’nin, 2000 yılı öncesine yönelik intibak düzenlemesinin yürürlük maddesini iptal etmesi bekleniyor. Eğer mahkeme yürürlüğü iptal ederse, milyonlarca emekli için intibak zammı yolu da açılmış olacak.

Emekliler için intibak zammı konusu bir süredir gündemdeydi. 5 milyona yakın emekliyi ilgilendiren zam için ilk hamle Türkiye Emekliler Derneği üyesi İbrahim Avcı‘dan gelmişti. Avcı, 2000 yılından önce emekli olanlara yapılan intibak zammından, 2000 yılı sonrasında emekli olanların da faydalanması için Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurmuştu. Kurum bu başvuruyu haklı bulunca, bu kez İbrahim Avcı, Anayasa Mahkemesine bir dava açtı.

Ancak mahkeme bu başvuruyu reddetti ve dava Yargıtay’a taşındı. Avcı bu kez bireysel başvuru yaptı. İşte o başvurunun değerlendirmesi bugün ve yarın yapılacak. Eğer daha önceki yürürlük iptal edilirse, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar da intibak zammından yararlanacak ve 355 liraya yakın rekor bir zam alacak.

Zamdan Yararlanmak için Herkes Ayrı Dava mı Açacak?

Bir süredir Türkiye Emekliler Derneği üyesi İbrahim Avcı’nın üzerinde durduğu yürürlük iptal edilirse, 5 milyona yakın emekli için 355 liraya varan zammın da yolu açılmış olacak. Peki mahkeme yürürlüğü iptal ederse, her emeklinin tek tek dava açması mı gerekiyor?

Hayır, eğer mahkemeden beklenen karar çıkarsa, tek tek dava açmaya gerek yok. Karar 2000 yılı sonrasında emekli olan herkesi kapsayacak. Emekliler Derneğinin hukuk danışmanı Av. Cafer Tufan Yazıcıoğlu; söz konusu durumun kendi lehlerine olmasına rağmen, Yargıtay’dan ret yediğini, ancak mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceklerini belirtti.

Karar Çıkarsa Neler Değişecek?

Öncelikle yürürlüğün iptali için böyle bir başvuru neden yapıldı ona değinelim. Örneğin 31 Aralık 1999 tarihinde emekli olan birine, toplu ödemeler yapılırken, 1 Ocak 2000 tarihinde emekli olan bir vatandaşımız bu haktan yararlanamadı. Hal böyleyken herkes bunun bir haksızlık olduğunu düşündü. Eğer mahkemeden yürürlüğün iptal edildiği açıklanırsa, 5 milyona yakın SGK ve Bağ-Kur emeklisinin maaşları artacak. Maaşlara 355 liraya yakın bir zam yansırken, maaşları yanlış hesaplanan kişilere de toplu ödemeler yapılacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum