Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

El-Erian Uyardı: FED Yetkilileri Enflasyonu Hafife Alıyor

Önde gelen ekonomist Mohamed El-Erian, FED yetkililerinin enflasyonu hafife aldığını ve başka bir resesyon riskini göze aldıklarını söyledi.
El-Erian Uyardı: FED Yetkilileri Enflasyonu Hafife Alıyor

Ünlü ekonomist Mohamed El-Erian, artan enflasyon endişeleri ortasında yaptığı açıklamalarla dikkat çekti.

Geçen hafta Cuma günü açıklanan ve FED’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan çekirdek PCE fiyat endeksi yüzde 3,4’le 1990’lardan bu yana en yüksek seviyesine ulaşırken El-Erian, FED’in enflasyonu hafife aldıklarını söyledi. ABD için bir başka resesyon riskini aldıklarını ekledi.

Bugün CNBC’ye konuşan El-Erian, enflasyondaki artışın geçici olduğu konusunda ısrar eden FED yetkililerinin yanlış olduğuna dair daha fazla kanıt gördüğünü dile getirdi.
ABD Çekirdek PCE Fiyat Endeksi Mayıs’ta %3,4’e Yükseldi
Kaynak: BEA

Enflasyon hikayesiyle ilgili endişeleri olduğunun üzerini çizen El-Erian, şu ifadeleri kullandı:

“Her gün enflasyonun geçici olmadığına dair kanıtlar görüyorum ve Fed’in geride kaldığından ve arayı kapatması gerekebileceğinden endişe duyuyorum ve Fed’in arayı kapatması gereken bir dünyaya düşerseniz tarih sizi çok rahatsız eder.

Normalde, bir durgunlukla karşılaşırız çünkü ayağınızı gazdan yavaşça çekmek yerine frene basmanız gerekir ki bunun olacağına inanıyoruz.”

Öte yandan son zamanlarda yeni rekor seviyeler test eden piyasalar için asıl önemli olanın FED’in enflasyona bakışı olduğunu savundu.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum