Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Egeli Deri İhracatçıları Tanıtım Ataklarının İlk Durağı Olarak İtalya’yı Seçti!

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Türk deri sektörünün hedeflediği ihracat tutarını yakalaması için İtalya'dan başlayarak tanıtım atakları yapmaya hazırlanıyor.
Egeli Deri İhracatçıları Tanıtım Ataklarının İlk Durağı Olarak İtalya’yı Seçti!
Son Güncelleme: 
Yorum

Egeli İhracatçılar 2019 genelinde 22,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirerek Türk ekonomisine önemli ölçüde döviz girdisinde bulunmuştu. Şimdilerde Türk deri sektörünü geliştirmeye çabalayan Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği, hedeflediği 25 milyar dolarlık ihracatı gerçekleştirebilmek için başta İtalya olmak üzere dünyanın farklı bölgelerinde tanıtım faaliyetleri gerçekleştirmeyi planlıyor.

11-14 Ocak 2020’de İtalya’nın Garda kentinde düzenlenecek olan ve yılda 2 kez gerçekleştirilen Expo Riva Schuh Fuarı’na 10 firma ile katılacak olan Egeli deri ihracatçıları; 5 firma ile de dünyanın en büyük ayakkabı, deri çanta ve aksesuarı olan Garda Bags Deri Çanta ve Aksesuar Fuarı’na katılma kararı aldı. Expo Fuarı’na 40 farklı ülkeden 1400 civarında firmanın katılacağı ve 12 bini aşkın ziyaretçinin ağırlanacağı öğrenildi.

Bu kapsamda tanıtım atakları için başlangıç durağını İtalya olarak belirleyen birlik, dev Garda Expo Fuarı’na üç yıldır art arda Milli Katılım Organizasyonu gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Birlik Tanıtım YapıyorEge Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Zandar, konuyla ilgili açıklamasında birliğin Garda Bags Deri Çanta ve Aksesuar Fuarı’na ise bu yıl ilk kez katılacaklarını kaydetti. Türkiye’nin ayakkabı ve çanta sektöründe 2019 yılında iç piyasada daralma yaşadığını ifade eden Zandar, sektörün ihracata yönelmesiyle birlikte İtalya’ya deri satımlarının %10 artarak 122 milyon dolara çıktığını belirtti. Yakalanan bu başarıda Garda Expo Fuarı’nın payının büyük olduğunu aktardı.

Türkiye’nin deri ve deri ürünleri üzerine gerçekleştirdiği ihracat faaliyetlerinde 2019’da %1’lik azalma meydana geldiği göz önüne alındığında bu gerilemenin yönünü %10 artışa çevirmesi sektör açısından önemli bir başarı oldu.

Deri Ürünleri İhracatıİtalya’da yer alan fuarların ve buralara Avrupa’nın diğer ülkelerinden gelecek ithalatçı firmaların Türk deri sektörü açısından oldukça önemli bir fırsat olduğuna işaret eden Zandar, bu fırsatın iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Gelecek dönemlerde buralarda daha çok Türk firması ile yer alabilmek için idari görüşmelerin başlatıldığını aktardı.

İtalya’yı ilk durağı olarak seçen Egeli deri ihracatçıları, ardından Şubat ayında Rusya’da düzenlenecek olan Euro Shoes Premiere Collection Fuarı’nda yer alacak. 2019’da özellikle İtalya’ya başarılı ihracat faaliyetlerinde bulunan Türk deri sektörü, bu ihracatının 41,5 milyon dolarını saraciye ürünlerinden gerçekleştirdi. 37 milyon dolarla deri ve postlar ikinci sırada yer alırken, 26,7 milyon dolarlık deri ayakkabı üçüncü ve 16,4 milyon dolarla deri konfeksiyon ürünleri dördüncü sırada yer aldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu