Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Jeopolitiğin Küresel Büyümeye Etkisinden Endişeli

Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Borge Brende, jeopolitiğin küresel büyüme üzerindeki etkisinin onu çok endişelendirdiğini söyledi. Detaylar aşağıda;
Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Jeopolitiğin Küresel Büyümeye Etkisinden Endişeli
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Borge Brende, jeopolitik olayların küresel büyüme üzerindeki etkisinin onun için en büyük endişelerden biri olduğunu söyledi. Davos’ta düzenlenecek yıllık WEF toplantısı arifesinde konuşan Borge Brende, jeopolitik çatışmaların küresel büyümeye zarar verebileceğini dile getirdi.

“Beni ilgilendiren birçok şey var ancak bu jeopolitik çatışmalar doğru bir şekilde ele alınmazsa, büyüme üzerinde olumsuz etkiye sahip olabilir” diyen Brende, şimdiden dünya genelinde küresel büyümede yavaşlama gördüklerini ve bunun pek çok insan ve iş üzerinde olumsuz etkiler yarattığını vurguladı.

Ayrıca Avrupa’da birçok ülkenin hala yüzde 20 genç işsizliği ile karşı karşıya olduğunu belirterek tehlikenin devam ettiğini kaydetti.

Dünya Ekonomik Forumu Başkanı İşsizlik Yorumu Haberde bu yılki forumun piyasa değişimleri ve küresel ticaret ile diplomatik ilişkiler etrafındaki belirsizlik arasında gerçekleşeceği bilgisi hatırlatıldı. Zira son forumdan bu yana geçen 12 ay içinde ABD ile Çin birbirlerinin ürünlerine milyar dolarlık tarifeler uygulamış, yaşananlar iki ülkenin dışına sıçrayarak küresel piyasalarda istikrarsızlık yaratmıştı.

Mevcut endişeler arasına bir de Trump’ın sınır duvarı bütçe krizi sonrasında kapanan hükümet ve ayrılık tarihi yaklaşmasına rağmen çözülemeyen Brexit endişeleri eklenmişti.

Mevcut Endişeler Arasında Hükümet Kapanması Brexit Meselesi Keza hem Donald Trump hem de Başbakan Theresa May ülkelerindeki durumu gerekçe göstererek Dünya Ekonomik Forumu’na katılmayacaklarını açıklamıştı. Bu arada Avrupa’da pek çok ülke popülist politik partilerin statükoya meydan okumasına sahne olmuştu. Ekonomik cephede de durum pek iç acıcı değildi ki Uluslararası Para Fonu geçtiğimiz Ekim ayında ticaret endişelerine atıfta bulunarak 2019 için küresel büyüme tahminini düşürdüğünü duyurmuştu.

Borge Brende bu noktada ekonomik büyümenin istikar için çok önemli olduğunu dile getirerek şu sözlerle görüş bildirdi.

Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Küresel Büyüme İstikrar için Önemli“Yeni bir resesyonla mücadele etmek için bu büyüme dönemine uzun yıllar devam etmemiz gerekecek. Şu anda Avrupa ve Japonya’da hala sıfıra yakın oranlarımız var ve bütçe kullanımı yoluyla ekonomiyi canlandıran bu ülkeler çok daha savunmasız hale geldi. Bu yüzden umarım jeopolitik küresel ekonomiyi etkilemeyecektir.” Bu yıl Davos’a katılanlar arasında Çin Başkan Yardımcısı Wang Qishan, Prens William, Davos’un yıldızı olacağı söylenen Brezilya Başkanı Bolsonaro, Amlanya Şansölyesi Angela Merkel, Japonya Başbakanı Shinzo Abe gibi isimler vardı.

Önemli eksiklikler ise ABD Başkanı Donald Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İngiltere Başbakanı Theresa May idi.

Dünya Ekonomik Forumu Katılamayacak İsimler Trump Macron MayBrende burada Trump’ın bu yılki forumda bulunmamasının toplantının dünyayı etkileyen kilit konulara odaklanmasına izin vereceğini şöyle anlattı: “Davos’ta Trump’ın olmasını isterdik ama aynı zamanda küresel büyüme, Brexit ve çevre gibi meselelere odaklanmak bizim için önemli. Bu yıl iyi olan şey şu ki gerçekten çalışan bir toplantı olacak.”

Küreselleşme 4: Dördüncü Sanayi Devrimi Çağında Küresel Yapıyı Şekillendirmek temalı toplantının ana gündemi küreselleşme ve iklim değişikliği olarak belirtilmişken Dünya Ekonomik Forumu’ndaki liderlere küreselleşmeye daha kapsayıcı bir yaklaşım getirmeleri çağrısında bulunulacak. Brende de toplantının amacına ilişkin, küreselleşmenin hepimizin aynı gemide olduğumuzu anlamamız gerektiği anlamına geldiğini söyleyerek bunu durdurmayacağımızı fakat iyileştirebileceğimizi kaydetti.

Ayriyeten toplantıda konu alanlarından birini; “küreselleşmenin daha adil, daha kapsayıcı ve daha fazla iş yarattığından emin olmalıyız” diyerek açtı. Son olarak da küreselleşmenin sürdürülebilir olması gerektiğinin üzeriniz çizerek; “sadece bir gezegenimiz var ve şu anda yedekte bir tane rezervimiz varmış gibi hareket ediyoruz ki bu sürdürülebilir bir yol değil” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu