Yatırım yapmaya başla!

Yeniden 5,38’i Gören Dolarda Yön Arayışı Sürüyor

Türk heyetinin Washington'da yaptığı görüşmeden kayda değer bir gelişme alınmaması doların yeniden yükselmesine sebep oldu. Kur bu sabah 5,38'e kadar yükseldi.
Yeniden 5,38’i Gören Dolarda Yön Arayışı Sürüyor

Hafta başında, Türkiye ile ABD arasında rahip Brunson davası ile ilgili başlayan gerginliğin tırmanması, doları 5,42 seviyesine taşımıştı. Daha sonra iki ülke arasında ön mutabakat sağlandığı yönünde gelen haberlerin etkisiyle 5,18’e kadar geriledi. Piyasada pozitif karşılanan bu gelişmenin etkileri fazla sürmedi ve dolar bu sabahki işlemlerde yeniden 5,38’i gördü. Kurda, söz konusu gelişmelere bağlı olarak yön arayışı devam ediyor.

Açılışta 5,38’e ulaşan dolar, sata 09:00 itibarıyla 5,3533 liradan işlem görüyor.

Piyasalarda ABD’ye giden heyetten gelecek olan olumlu mesajlar bekleniyordu. Fakat Washington’da görüşme yapan Türk heyetinden herhangi bir ilerleme olduğuna dair işaretlerin alınmaması tansiyonun yeniden yükselmesine sebep oldu. Dün yapılan görüşme sonrasında, ABD Dışişleri Sözcüsü, görüşmelerin devam ettiğini ve Brunson dahil ikili ilişkileri ilgilendiren birçok konunun ele alındığını belirtti.

DOLAR KURU ANLIK DEĞİŞİMLER İÇİN TIKLAYIN

Brunson’un serbest bırakılmasının taahhüt edilmediği söylendikten sonra Türk lirasındaki kayıplar arttı.

Dün Türkiye tarafından yapılan açıklamada, ABD’li rahip Brunson’un serbest bırakılmasına dair bir işaret verilmediği bildirildi. Bu açıklamanın ardından kapanış saatlerine doğru kur 5,30 seviyelerini gördü. Euro ise aynı dakikalarda 6,25’in üzerine çıktı. IKON Menkul tarafından yapılan değerlendirmede yükselişin devam etmesi halinde 5,3840 ve 5,4230 aralığının direnç, geri çekilmelerde 5,2570 ve 5,1170 aralığının destek seviyeleri olarak takip edileceği bildirildi.

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, makul süre içerisinde her şeyin düzeleceğini ve piyasaların rahatlayacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iş dünyasının temsilcileri ile bir araya geldiği toplantıda, piyasanın kısa süre içerisinde rahatlayacağını söyledi. Rahip Brunson davası hakkında devam eden gelişmelerle ilgili iş dünyasının temsilcilerine mesajlar veren Erdoğan, “Hiç korkmayın, hepsi geçecek, özel sektör de vatandaşımız da neyin nereden geldiğinin farkında” söylemini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum