Paylaşım

Dolar Yılın Son Haftasına 3,81 Seviyesinden Başladı


 

Dolar, 2017 yılının son haftasına yatay başladı. Peki, uzmanların 2018 yılı için dolar kurundan ve genel olarak piyasalardan beklentisi nedir? İşte cevaplar...

Dolar 2017 yılının son haftasına sakin başladı. Her zaman yapıldığı gibi uzmanlar döviz kurlarında yıl sonu tahminlerini dile getirirken, USD/TRY şaşırtıcı bir şekilde düşük seviyede seyrediyor. Peki piyasalar 2018 yılı için nasıl bir senaryo bekliyor?

Dolar yılın son haftasına 3,81 seviyesinden başladı. Kurda geçtiğimiz haftanın başlangıç seviyesi 3,85’ti.

Kur geçtiğimiz hafta boyunca dar bir bantta seyretti. Bu hafta Noel tatili olması sebebiyle de hacimlerin azalması ve yatay seyretmesi tahmin ediliyor. Euro ise 4,52 liradan işlem görüyor.

Geçtiğimiz haftayı da 3,81 seviyesinden tamamlayan dolarda 3,80’in altını görme ihtimali var mı?

HSBC Portföy Yönetimi Stratejisti İbrahim Aksoy; jeopolitik riskler nedeniyle 3,80 seviyesinin altına inilebileceğini fakat burada kalıcı olunmayacağını düşünüyor. Aksoy, dalgalanmanın düşmesi halinde Türkiye piyasalarında olası negatif haber akışına hızlı piyasa reaksiyonu görülebilecek seviyelere gelindiği anlamı çıkarılması gerektiğini ifade etti. Bugün yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmuyor. Yurt dışında ise ABD’de görülen Zarrab davası piyasaların odağında olacak. Zaten Noel tatili nedeniyle işlem yapılmayacak.

Özyeğin Üniversitesi Öğretim Görevlisi Gizem Öztok Altınsaç, 2018 yılının ilk aylarında piyasalarda bir rahatlama olacağını söyledi.

2018 yılı için piyasa tahminlerini dile getiren Altınsaç; yılın ikinci yarısında ABD enflasyon verileri ve Avrupa Merkez Bankası varlık alım stratejisi gibi gelişmelerin piyasalar üzerinde belirleyici faktör olacağını söyledi. Türk lirasının bu sene çok fazla değer kaybettiğini belirten Altınsaç’ın, dolarda 2018 yılı tahmini 4 lira seviyelerinde.

Önümüzdeki yılın ikinci yarısında seçim gündeminin etkisiyle ekonominin destekleneceğini ve %4,5 civarında bir büyüme gerçekleşeceğini belirten Altınsaç, en büyük riskin enflasyon olduğunu belirtti. Altınsaç’a göre büyüme rakamları 2017 yılını yüksek bir seviyeden tamamlayacak. Üçüncü çeyrekte %11,1 ile dünyanın en çok büyüyen ekonomisi olduk. Altınsaç, 2018 yılında bu oranın düşeceğini fakat büyümenin yine de devam edeceğini öngörüyor.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın