Paylaşım

Dolar TL Karşısında Rekora Doğru Tırmanışa Geçti!


 

Dolar, Türk Lirası karşısındaki kazanımlarına bugün de devam ediyor. Güne 3,0265 seviyesinde başlayan dolar, en yüksek nokta olarak 3,0406 seviyesine tırmandı.

Yeni yıl ile birlikte küresel çaplı oynaklıkların etkisinde kalan dolar, sert yükselişler göstermekteydi. 2.92 seviyesinde başladığı yeni yılda 3.02 seviyelerine kadar tırmanan dolar, bugünde Türk Lirası karşısında değer kazanmaya devam etti. Güne 3,0265 seviyesinde başlayan Dolar/TL, gün içerisinde dalgalı bir seyir izledi. Sabah saatlerinde ise sert yükselişler gerçekleştiren dolar, saat 11.08’de tavan yaptı. Haftaya 3.02 seviyesinde başlayan dolar, geçtiğimiz iki günde kazanımlarını korumayı başarmıştı. Bugün ise Asya piyasalarında yaşanan tepki alımlarının etkisinde kalarak tırmanışa geçti.

Dolar/TL gün içinde sert yükselişe geçmesinin öncesinde yaklaşık saat 10.10’da 3.0183 seviyesinden alıcı bulurken, en yüksek 3.0406 seviyesini gördü. Gün içerisinde en yüksek olarak 3,0406 seviyelerini görmeyi başaran Dolar/TL, şu saatlerde ise dalgalı bir seyir izleyerek 3.04 seviyelerine gelmiş durumda.

Hisse senetlerine bakıldığında ise durum şöyle;

Borsa İstanbul 100 Endeksi (BIST 100) dün yükselişteydi. Günü 768 puanlık yükselişle birlikte 72 bin 508 seviyesinde tamamlamıştı. Bugün ise BIST 100 düşüşe geçti. Yaklaşık olarak %1 oranında kayıp yaşadı ve şu saatlerde ise 71,800 seviyelerinde seyir etmekte.

HSBC Holdings Plc. doların yeni yıl ile birlikte değer kazanımlarına gitmesi ve ilerleyen günlerde nasıl bir seyir tablosu çizeceği ile ilgili olarak görüş bildirdi.

HSBC Döviz Strateji Birimi Küresel Yöneticisi David Bloom, yeni yıl ile kazanımlarını artıran doların artık rallisinin sona erdiğini belirterek; ABD Merkez Bankası (Fed)’in artık kontrolü ele almaya başladığını ifade etti.

Ayrıca David Bloom, oldukça önemli bir iddia ortaya atarak doların yaşadığı yükselişin mart ayına gelindiğinde sona ereceğini ifade etti. Fed kararları ile küresel çapta değerini oldukça arttıran doların bu yılın sonunda yen karşısında 115 seviyesine gerileceğini düşünen Bloom, doların euro karşısında ise 1.20 seviyelerine kadar gerileceğini düşündüğünü ifade etti.

Doların bugünkü seyri ise şu şekilde;

Dolar, Tokyo saatiyle 14.46 itibariyle bu yıl yen karşısında %2.2 oranında düştü. Bu düşüş ile 117,55 seviyelerine kadar geriledi. Dolar, Euro karşısında ise %0.2 oranında değer kaybı yaşadı. Yaşanılan değer kaybı ile birlikte 0883 seviyesine geriledi.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın