Paylaşım

Dolar Vites Yükseltti! Veri Sonrası Yeni Rekor Geldi


 

Bugün 2,57 seviyelerinden işlem gören dolar/TL, büyük bir merakla açıklanması beklenen ABD tarım dışı istihdam verisi sonrasında vites yükseltti. Kur, 2,64 seviyesini aşarak rekorlarına bir yenisini ekledi.

Dün Dolar/TL kuru, doların gelişen ülke para birimlerinin tümü karşısında değer kazanması ve Türk lirasının değer kaybetmesiyle, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2,60 seviyesinin üzerine çıkmıştı. Bugün yapılan açıklamalar ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın merkez bankasına karşı yumuşak tutumu ile 2,57 seviyelerinden işlem görmeye başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dolara güvenen yatırımcılara kötü bir haber verdi ve dolara fazla güvenmemelerini söyledi. Ardından 15:30 sularında açıklanması beklenen ABD tarım dışı istihdam verisi sonrasında rekorunu tazeledi ve 2,64 seviyesinin üzerini gördü.

ABD istihdam verisi Şubat ayında 295 bin artış gösterdi ve bu haber ile dolar/TL kuru tırmanışa geçti. Tüm zamanların en yükseği olan 2,6406 seviyesine kadar çıktı. Ardından 2,6380 lira seviyelerinde seyretmeye başladı. Sepet kur ise 2,7515 seviyelerine yükseldi. Dün EUR/USD paritesi 1,10 seviyesinin altına düştükten sonra bugün, 1,09 seviyelerinden işlem gördü. Daha sonra % 1,42 oranında düşüşler 1,0861 dolardan işlem görmeye başladı.

Tarım dışı istihdam verisinde Şubat ayı beklentilerinin üzerinde artış meydana geldi. İşsizlik oranları 7 yıla yakın bir sürenin en düşük seviyelerine geriledi. ABD’de işsizlik oranı % 5,7 seviyelerinden % 5,5 seviyelerine geriledi. Açıklanan veriler ise ABD iş gücü piyasasının son 15 yılın en iyi yıllık performansına işaret ediyor. Aynı zamanda istenen istikrarın kazanıldığı da belirtiliyor.

Haftalık bazda, geçen hafta Cuma gününe göre dolar karşısında Türk lirası % 4’ten fazla değer kaybetmiş durumda. Brezilya reali en çok değer kaybeden gelişen ülke para birimi olurken, Türk lirası en çok değer kaybeden ikinci para birimi oldu. Haftanın en iyi performans gösteren gelişen ülke para birimi ise Rus Rublesi oldu.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın