Yatırım yapmaya başla!

Dolar FED Sonrası Toparlanarak 3,76’ya Yükseldi

Dolar, Dün akşam açıklanan FED kararlarından sonra güçlendi. Yılın ilk toplantısında faizlerde değişikliğe gidilmedi. Detaylar haberimizde...
Dolar FED Sonrası Toparlanarak 3,76’ya Yükseldi

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) 2018 yılının ilk para politikası toplantısını yaptı. ABD Merkez Bankası (FED) tarafından yapılan açıklamaya göre faizlerde değişikliğe gidilmedi. Dolar FED sonrasında güçlendi ve 3,76 seviyesine çıktı. Bloomberg Dolar Spot Endeksi ise %0,1 artış kaydetti.

Dolar, FED’in faiz artışında Mart ayını işaret etmesi ve beklentinin %94’e çıkmasının ardından gelişen ülke para birimleri karşısında güçlendi.

ABD’de 10 yıllık Hazine tahvillerinin faizi, FED’in dün akşam yaptığı açıklamada faizleri sabit tutma kararının bildirilmesinden sonra 3 baz puan yükseldi ve %2,73’e çıktı. Açıklama metninde yer alan diğer bir detay ise enflasyonun bu yıl yükselmesi ve orta vadede hedefe paralel olarak %2 seviyesinde dengede kalmasının beklendiği oldu. FED fonlama oranı 1,25 – 1,,50 seviyesinde sabit bırakıldı. Zaten piyasaların beklentisi de bu yöndeydi.

FED 12-13 Aralık’ta yapılan ve geçtiğimiz yılın son toplantısında faizleri 25 baz puan artırdığını açıklamıştı.

Dün akşam yapılan Ocak toplantısı, Janet Yellen’ın katıldığı son toplantı idi. Bundan sonra FED Başkanlığı koltuğunda Jerome Powell yer alacak. Yapılan açıklamada enflasyon beklentilerinin 2018 yılında yükseleceği ve orta vadede yaklaşık %2’de denge sağlayacağı söylendi. Ekonomik faaliyetlerinin arttığı, işsizliğin düşük seviyede kaldığı ve istihdamın güçlü bir şekilde seyrettiği ifade edildi.

Dolar/Yen paritesi dün %0,4’lük yükselişine %0,1 daha ekledi ve 109.33 seviyesine çıktı.

Credit Agricole stratejisti David Forrester, Mart ayında yapılacak olan toplantıdan faiz artışı kararı çıkmasına kesin gözüyle baktığını ifade etti. Ekonomistlerin genel olarak beklentisi de yine bu yönde. Gözler şimdi yarın açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verilerine çevrildi. Güçlü istihdamın doları yukarı çekeceği düşünülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum