Yatırım yapmaya başla!

Dolar FED Öncesi 4,63’ü Aştı!

Dolar, ABD Merkez Bankası faiz kararını beklerken yükselişini hızlandırdı ve 4,63'ün üzerine çıktı. Analistler kurdaki dalgalı seyrin sebeplerini değerlendirdi.
Dolar FED Öncesi 4,63’ü Aştı!

Dolar/TL, ABD Merkez Bankası (FED) faiz kararlarının açıklanacağı güne 4,60’tan başladı. Sabah erken işlemlerde yükselişini hızlandıran kur saat 09:20 sularında 4,6328 liraya çıktı. Euro ise aynı dakikalarda 5,4406 liradan işlem görüyor.

FED öncesinde dolarda güçlü eğilim sürerken, analistler kurun neden bir türlü düşmediğini ve 4,50’nin altında kalıcılık sağlayamadığını değerlendirdi.

Piyasaların odağında bugün FED faiz kararı ve açıklamaları ile yarın Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz toplantısı yer alıyor olacak.

Dolar, FED kararını beklerken kritik seviyenin üzerine çıktı. FED’in bu yılın geri kalanında kaç defa faiz artıracağı yönünde ipuçları alınacak olan toplantı öncesinde yen karşısında üç haftanın zirvesine çıktı. USD/JPY paritesi şu dakikalarda 110.591, EUR/USD ise 1.174 seviyesinde işlem görüyor.

Analistlerin bir kısmı FED’den 25 baz puanlık bir faiz artışı bekliyor. Fakat daha önemli olarak ABD ekonomisinin büyüme hızı, para politikasındaki sıkılaşmanın nasıl bir yol izleyeceği konusundaki alınacak mesajlara odaklanılıyor.

TL cinsi varlıklara yönelik negatif algı sürerken, kurun 4,50’nin altında kalıcılık sağlayamamasının sebepleri değerlendirildi.

Analistlere göre bu durumun en önemli nedeni seçim belirsizliği! 24 Haziran’da yapılacak olan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri bitmeden bu belirsizliğin de ortadan kalkmayacağı düşünülüyor. Genel olarak tüm gelişmekte olan ülke para birimlerinde düşüş görülürken, liranın dün %1,6 kayıpla büyük oranda negatif ayrıştığı belirtildi.

Atılım Murat’ın yorumuna göre; Merkez Bankası’nın yaptığı faiz artırımlarına rağmen döviz kurları düşmüyor.

Kurlarda kalıcı bir düşüş olmadan sarsılmış ruh halinin düzelmesinin zor olduğunu belirten Atılım Murat, Merkez Bankası’nın zincirlerinden kurtulduğunu, ancak 24 Haziran’da seçimi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kazanması halinde bile emir komuta zinciri ile bundan sonra faizlerin indirilmeyeceğini söyledi.

Politika yapıcıların finansal sistemin daha fazla baskıyı kaldıramayacağını düşündüğünü, enflasyon oranında belirgin bir düşüş olması halinde ise piyasa faizlerinin kendiliğinden düşeceğini ifade etti.

Seçimlerde kim kazanırsa kazansın, ekonominin açık bir şekilde desteğe ihtiyacı olduğunu belirtti.

Hükümetin seçim sonrası “kemerleri sıkacağız”, muhalefetin “harcamaları düşüreceğiz” planlarına değinen Murat, söz konusu açıklamaların bir rasyonelitesi olmadığını, para politikasının bu sıkılıktayken genişletici maliye politikasından aniden vazgeçilmesinin ekonomik aktiviteyi daha da zayıflatacağını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum