Paylaşım

Dolar Uçtu Gitti! 3,89 Liralık Rekorun Detayları


 

Dolar hafta boyunca yurt içi ve yurt dışı gelişmelerin etkisinde kaldı. Hafta sonuna 3,88-3,89 aralığında başlayan kurdaki son gelişmeler ve rekorun ayrıntıları haberimizde...

Doların ateşi bir türlü sönmüyor. Haftayı 3,88 bandından kapatan kur, yükselişine ara vermeden devam ediyor. Dolar/TL Cumartesi gününe 3,89’a yakın bir seviyeden başladı. Sepet kur ise dün 4,1948 ile tarihi rekorunu kırdı. Şimdi dilerseniz dolar kurunda hafta boyunca neler oldu, hangi gelişmelerden etkilendi kısaca hatırlayalım.

Dolar, ABD Başkanı Donald Trump’ın FED Başkanlığı için Jerome Powell ismini vermesiyle 3,80’in altına gerilemişti.

Küresel piyasaların odağını aylardır meşgul eden yeni FED Başkanı’nın kim olacağı Trump’ın açıklamasıyla birlikte büyük ölçüde netleşti. Gelen açıklamanın ardından Dolar/TL 3,80’inin altını gördü. Powell’in adaylığı senato tarafından onaylanırsa, 2018 yılının Şubat ayında göreve başlayabilecek. Piyasalar Jerome Powell’in FED’in şuan izlediği yoldan daha farklı bir para politikası izlemesini beklemiyor.

Powell sonrası düşüşe geçen dolar, dün açıklanan enflasyon rakamlarının beklentiyi aşmasıyla birlikte hareketini yukarı yönde çevirdi.

Dün Türkiye İstatistik Kurumu, 2017 yılının Ekim enflasyon rakamlarını açıkladı. %11,9’luk artışla son 9 yılın en yüksek seviyesini gören enflasyon beklentilerin üzerinde geldi. Enflasyondaki geniş yükselişe doların ilk tepkisi %1,5’luk bir artış oldu. Dolar, enflasyon verileri sonrasında 3,86 seviyesine yükseldi.

ABD tarım dışı istihdam verilerinin beklentinin altında gelmesi doları biraz aşağı çekti.

Hafta boyunca gidip gelen kur, ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam verileri sonrasında biraz gerilemişti. Cuma günü öğleden sonra açıklanan veriler, 261 bin artışla piyasa beklentisinin altında kaldı. ABD verilerinden sonra her ne kadar gerileme kaydetse de haftayı 3,88 bandından tamamladı ve akşam saatlerinde 3,89’u görerek, üçüncü haftalık yükselişini kaydetmiş oldu.

ABD Doları’nın 10 önemli para birimi karşısındaki seyrini takip eden Bloomberg Dolar Spot Endeksi, ABD verilerinden sonra önce haftalık en düşük seviyesine geldi, ancak bu noktadan sonra tekrar %0,3 oranında yükseldi.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın