Yatırım yapmaya başla!

Cumhurbaşkanı Erdoğan İSEDAK Toplantısında Gümrük Altyapısı Vurgusu Yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İSEDAK toplantısında gümrük altyapılarının geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekti. İşte konuşmasından satır başları:
Cumhurbaşkanı Erdoğan İSEDAK Toplantısında Gümrük Altyapısı Vurgusu Yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daimi başkanlığını yürüttüğü İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi’nin (İSEDAK) 34. Zirvesi, Yüksek Düzeyli Uzmanlar Toplantısı ile başlamıştı. Bugün yapılan açılış oturumunu yöneten Erdoğan, Bakanlar Oturumu’nda konuştu. Gümrük altyapısının geliştirilmesi gerektiğini söyleyen Erdoğan, yerli ve milli para vurgusunu yineledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam dünyasına seslenerek, ticarette milli para birimlerinin kullanılması gerektiğini dile getirdi.

İslam Dünyası Milli Para KullanımıErdoğan, “Emperyalist prangaları parçalamamız bakımından son derece önemlidir. Aksi takdirde döviz kuru altında ezilmeye devam edeceğiz,” dedi. Kendi sorunlarımızı kendimiz çözmeliyiz diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam dünyasına ellerindeki platformları ve araçları en iyi şekilde kullanmaları gerektiğini belirtti.

İSEDAK’a üye olan ülkelerin birbirine daha çok yatırım yaparak güçleneceklerini söyleyen Erdoğan, İslam ülkeleri tercihli ticaret sisteminin yürürlüğe girebilmesi için ilgili ülkeleri taviz listelerini güncellemeye ve diğer prosedürleri tamamlamaya davet etti. Yerli ve milli para birimlerinin kullanılmasından başka çıkış yolu olmadığını ifade etti. Diğer türlü döviz kurları altında ezilmenin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Erdoğan, ABD yönetiminin gümrük vergilerini yükseltmesinin dünya ticaretinde korumacı eğilimleri artırdığına dikkat çekti.

ABD Ticaret Savaşı VurgusuTicaret savaşlarının küresel ticaret ve üretim refahına ciddi anlamda zarar verdiğinden bahsetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, gümrük işlemlerinin kolaylaştırılmasının, dünya ticaretine yeni bir açılım sağlayacağını da dile getirdi. Aynı zamanda gümrüklerdeki altyapıların modernleştirilmesine ve bilgi teknolojilerinin daha yaygın kullanılarak gümrük işlemlerinin basitleştirilmesine dikkat çekti.

İSEDAK üyesi ülkelerde gümrüklerde risk konusunun ele alınmasını son derece anlamlı ve isabetli bulduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tercihli ticaret sistemi, altın borsası, gayrimenkul borsası ve İstanbul Tahkim Merkezi gibi inisiyatiflerin bir an önce uygulamaya konulabilmesi için çalışmaları hızlandırmamız gerekiyor,” ifadelerini kullandı. İSEDAK üyesi ülkelerden bu konuya destek vermesi özen göstermelerini istedi.

İSEDAK çatısı altındaki faaliyetlerin etkinleştirilmesi ve milli düzeyde güçlü koordinasyon ile takip altyapısı gerektirdiğinden bahsetti.

İSEDAK Çatısı Altında Faaliyetlerin EtkinleştirilmesiCumhurbaşkanı Erdoğan bu kapsamda Türkiye olarak Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığının mahiyetinde İSEDAK Milli Koordinasyon Komitesi kurduklarından bahsetti. Yılda en az 2 defa bir araya gelecek olan bu komitenin işbirliğine önemli ivme kazandıracağını beklediğini de dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bazı ülkelerde bu tarz komitelerin olduğunu ve diğer İSEDAK ülkelerinde de aynı komitelerin kurulması gerektiğini söyledi.

Konuşmasına Filistin halkına seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, hiçbir baskı ve zulmün hürriyet ateşini söndürmeye yetmeyeceğini söyledi.

Konuşma Başında Filistin Halkına SeslendiErdoğan, “özellikle içinde yer aldığı coğrafya savaşın yıkı etkilerini en fazla yaşayan yerlerin başında geliyor. 1. Dünya Savaşı’nın sonuçlarıyla doğrudan bağlantılı sorunlara çözüm üretmemiz, ancak kaynağını iyi tespit etmemizle mümkündür,” dedi. Savaşın üzerinden 100 yıl geçmesini bir anma töreni dışında fırsata çevirmek gerektiğini de ifade etti.

Ekonomik, beşeri, siyasi ve toplumsal alanda Müslümanlar olarak 1. Dünya Savaşı’nın yol açtığı sıkıntılarla yüzleşildiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Savaşı Ortadoğu ve Afrika’ya taşıyanlar bugün huzur içinde hayatlarını sürdürürken, bizler bir asır sonra dahi onların yol açtığı çatışma ve gerilimlerin bedelini ödüyoruz,” sözlerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum