Yatırım yapmaya başla!

Cinsiyet Ayrımı Türk Ekonomisine Zarar Veriyor

Cinsiyet Ayrımı Türk Ekonomisine Zarar Veriyor

Cinsiyet ayrımı toplumsal yaşamın hemen her alanını etkilediği gibi ekonomiye de yansıyan olumsuz bir etken olarak karşımıza çıktı. Yapılan yeni bir araştırma Türkiye’nin cinsiyet ayrımı sebebiyle en çok gelir kaybı yaşayan ekonomi olduğunu gösterdi.

İş dünyasında son yıllarda kadınlar ciddi anlamda yol aldı. Cinsiyet ayrılığı meselesinde son yirmi yılda güzel gelişmeler kaydedildi. Ancak uzmanlar hala bu ayrımın ekonominin büyümesini etkilemeye devam ettiğini belirtti. Bu konuda yapılan araştırmalardan biri de cinsiyet ayrımının yapılmadığı bir toplumda kişi başı GSYH’nin daha fazla olacağını ortaya çıkardı.

Massachusetts Clark Üniversitesi ve Barcelona Üniversitesi’nin birlikte yaptığı “Cinsiyet Ayrımının İstihdam Piyasasına Etkileri” çalışmasına göre; OECD ülkelerinde ortalama gelir cinsiyet ayrımı sebebiyle kısa vadede %14.1, uzun vadede ise %15.4 kayıp yaşayacak. Yapılan bu çalışmaya göre Türkiye, %33.1 ile cinsiyet ayrımı sebebiyle en fazla gelir kaybı yaşayan ülkelerde ilk sırada geliyor. Yani ülkemizde cinsiyet ayrımı gibi bir problem olmasaydı ve kadın-erkek herkes ekonomiye katılsaydı, kişi başı gelirimiz %33.1 daha fazla olacaktı.

Birleşmiş Milletler‘in yaptığı açıklamaya göre kadınların iş dünyasında aldığı rol ve iş gücüne katkısı son 25 yıl içerisinde gün geçtikçe artıyor. Bu gelişmede Latin Amerika diğer birçok ülkeyi gerisinde bırakmış durumda. The Economist Dergisi’nde yer alan bir bilgi ise kürtajın yasal olmadığı ülkelerde, kadınların iş gücüne katılımının daha az olduğunu belirtti.

Kadın ve erkeklerin iş dünyasında aldığı rol ile ilgili yapılan araştırmalar bitmek bilmiyor. Bunlardan biri de alınan ücretler konusunda. İngiltere’de yapılan bir araştırma kadın ve erkeklerin aldıkları ücretlere bakıldığında, kadınların günde ortalama 100 dakika bedavadan çalışmış olduğunu gösterdi. Yani erkekler kadınlardan küçümsenmeyecek ölçüde fazla bir ücret alıyor. Kadınların ortalama ücreti 30 bin 612 poundken, erkeklerinkinin 39 bin 136 pound olduğu belirtildi.

Son olarak Çalışma Örgütü tarafından açıklanan verilerden de söz etmek gerekirse; kadınlar yönetim kurulu pozisyonlarında da kendilerine yer bulmakta güçlük çekiyor. Geçen yılın verilerine göre Çin’de CEO’ların %5.5’i kadınken, Avrupa Birliği’nde bu oran %3’ün bile altında seyrediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum