Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Yuanı Ticaret Savaşının Kızışmasıyla 9 Ayın En Kötü Düşüşüne İşaret Etti

Çin yuanı, ABD'nin Çin'le olan müzakerelerinin sona ermesinin ardından dokuz ayın en kötü düşüşüne işaret etti.
Çin Yuanı Ticaret Savaşının Kızışmasıyla 9 Ayın En Kötü Düşüşüne İşaret Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump, Çin’in ticaret anlaşmasının taslak metninde yaptığı değişikliklere istinaden 200 milyar dolarlık Çin malına gümrük vergisini yüzde 25’e yükseltti. Cuma günü yapılan son görüşmeden ise bir anlaşma çıkmadı. Çin hisseleri bu gelişme ile gerilerken, Çin yuanı 9 ayın en kötü düşüşüne işaret etti.

En son ticari hamlelere karşılık olarak para birimlerinin hareketleri kısıtlanırken, yuan yüzde 0,8 oranında düşüş kaydetti.

Yuan Yüzde 0,8 DüştüÇin yuanındaki (USD/CNH) yüzde 0,8 oranındaki düşüş ile 27 Aralık 2018 tarihinden bu yana en düşük seviye olan 6,9040 görüldü. Bazı analistler, yuanın 7 doları görülebileceğini dile getirirken, bu seviyenin küresel krizde görülen en son seviye olduğunu belirttiler.

7 dolar seviyesinin Çin’de spekülasyonları ve ağır sermaye çıkışlarını tetikleyebileceği bilinirken, Pekin’in bunu önlemek için büyük para rezervlerini kullanabileceği tahmin ediliyor. Yatırımcılar, Japonya’nın en büyük alacaklısı statüsü ve yurt dışındaki varlıkların büyük bir tehlike arz etmesi durumu göz önüne alındığında, stres zamanlarında güvenli bir bölge olan Japon yenine geçmeyi planlıyorlar.

Japon yeni dolar karşısında geçen hafta üç ayın en yüksek seviyesi olan 109,470 yenden, yüzde 0,25 artışla 109,700 yene yükseldi.

Yen Yüzde 0,25 ArttıING’den Chris Turner, “Çin’in en son ABD tarifelerine misilleme yapıp yapmadığını ve yenin kısa vadede lehine olup olmadığını görmek için bekliyoruz,” ifadelerini kullandı.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi Pazar günü bir çıkmaza girdi. Washington Çin yasalarında değişiklik talep ederken, Pekin çıkarlarına zarar veren “acı meyveleri” yutmayacağını dile getirdi. Trump ve Xi, Haziran ayının sonunda Japonya’da gerçekleşecek olan G20 zirvesinde bir araya gelecekler.

Avustralya doları yüzde 0,3 oranında artışla 0,6976 dolara yükseldi ve şimdi ülkenin merkez bankası tarafından 0,6960 dolar izleniyor.

Avustralya Doları Yüzde 0,3 YükseldiAUD/USD paritesinin 0,6960 dolara gerilemesi, Avustralya Rezerv Bankası’nın güvercin tutumunda bir değişikliğe neden olabilir ve bu seviye, Ocak ayının başından bu yana görülen en düşük seviye olabilir. Avustalya doları, risk duyarlılığındaki değişimlere karşı hassas bir döviz ve ülkenin en büyük ticaret ortağının Çin olması nedeniyle bu sıralar dikkat çekebileceği söyleniyor.

ABD’de ise Dow Jones vadelileri bugünkü işlemlerde 262 puandan fazla düşüş kaydetti ve bir miktar daha düşebileceği yorumları geliyor. S&P 500, Nasdaq ve Russell vadelileri de benzer şekilde negatif bir başlangıca işaret ediyorlar.

Singapur’daki DBS Group Research’ün stratejistleri, “Kısa vadede Çin’in geçen Cuma tarife artışına karşı misilleme yapıp yapmayacağını izliyoruz. Hisse senedi piyasalarının performansı da kritik olacaktır. Şimdiye kadar Çin’deki ve ABD’deki endekslerde düşüşler küçüktü. Daha ciddi bir düşüş, her iki tarafın da anlaşmaya varması için önem arz edebilir,” dediler.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu