Yatırım yapmaya başla!

Çin Verilerinden Destek Bulan Dolar/TL 2016 Şubat’a Yükselişle Başladı

Çin Verilerinden Destek Bulan Dolar/TL 2016 Şubat’a Yükselişle Başladı

Dolar/TL yeni yılın ikinci ayına yükselişle başlangıç yaptı. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz haftanın son işlem gününde Japonya Merkez Bankası (BOJ) piyasaları oldukça şaşırtan bir karar almıştı. BOJ, ekonomiyi desteklemek adına negatif faiz kararı aldığını duyurmuştu. BOJ’un negatif faiz kararıyla piyasalar destek bulmuş ve yeni yılın başlangıcından itibaren izlediği negatif yönlü seyrini terk ederek tırmanışa geçmeye başlamıştı. Piyasaların iyileşmesiyle yatırımcıların risk iştahı arttı ve böylelikle Dolar’da yükselişe geçmeye başladı. Ayrıca paritenin tırmanışındaki diğer bir etmen ise Çin’de açıklanan imalat sanayi verileri oldu. Açıklanan verilerin ekonomistlerin beklentilerinin altında kalmasıyla küresel çapta yeni bir dalgalanma yaşandı ve böylelikle Dolar/TL’de yeni bir tırmanış görülmeye başladı.

Dolar/TL geçtiğimiz hafta yaşadığı değer kayıplarıyla haftayı 2,9594 seviyesinde tamamlamıştı. Yılın ikinci ayına ise yükselişle başlayan parite, güne 2,9535 seviyesinden giriş yaptı. Sabah saatlerinden itibaren tırmanışa geçmeye başlayan parite, ilerleyen saatlerde 2,97 seviyesine kadar tırmandı. Gün içerisinde en düşük 2.9506 seviyelerine inen Dolar/TL, en yükse 2.9753 seviyesini gördü. Böylelikle Dolar/TL’de görülen bir yıllık kazanç ise 20.86 seviyesini görmüş oldu. Şu saatlerde ise Dolar/TL 2,9727 seviyelerinde seyrini sürdürüyor.

“Çin verileri piyasalarda riski arttırıyor”

Saxo Capital Markets Uluslararası Piyasalar Kıdemli Uzmanı Erdal Erbaş, Çin’de açıklanan imalat sanayi verilerinin Dolar/TL’deki yansımalarıyla ilgili olarak görüş bildirdi. Erbaş, Çin’de açıklanan verilerin önemine vurgu yaparak, verilerin küresel piyasalar ve Dolar/TL’de riski arttırdığını söyledi. Piyasalar üzerindeki korkunun tekrar yayılması halinde ise Erbaş, Dolar/TL’nin yeniden 2,97 ve 2,98 seviyelerini test edeceğini ifade etti.

Daha Fazla Dolar Haberi Okumak İster misiniz? Tıklayın.

Yurt içi piyasalarda ise bugün durum şöyle seyretmekte;

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz haftayı 73.481,09 puan seviyesinde tamamlayan Borsa İstanbul 100 (BIST 100) Endeksi, küresel piyasalardan destek bularak haftanın ilk işlem gününe yüzde 0,02 değerinde yükselerek başladı. Yaşadığı bu yükselişle birlikte BIST 100 güne 73.496,15 puandan başlamış oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum