Yatırım yapmaya başla!

Çin için En Büyük Risk, Dışarıya Açılmak Değil Açılmamak

Çin için en büyük risk, yerel pazarını yabancılara kapalı tutmak olarak belirtildi. Detayla aşağıda;
Çin için En Büyük Risk, Dışarıya Açılmak Değil Açılmamak

Bir hükümet araştırma görevlisi Perşembe günü yaptığı açıklamada Çin için en büyük riski yerel pazarını yabancılara kapalı tutmak olarak nitelendirdi.

Sonuçta Çin’in kilit yerel endüstrilerinin yabancı şirketlere yasak olması ve yerli oyuncuların Çin’in devlet kontrolündeki ekonomisinde haksız avantajlarının olması, yabancı işletmelerin başlıca şikayetleri arasında yer alıyor. Kaldı ki söz konusu şikayetler, ABD ile ticaret gerginlikleri sırasında daha da gün yüzüne çıktı.

Ancak Pekin bu yıl hızla hareket etti, örneğin yeni bir yabancı yatırım yasası Mart ayında yetkililer tarafından onaylandı.

Çin için En Büyük Risk AçılmamakYaklaşık altı ay sonra da düzenleyiciler yabancı şirketlerin finansal sektörün kilit parçalarında beklenenden en az bir yıl önce tam mülkiyete sahip olabileceğini söyledi. Yeni tedbirlerin, yabancı yatırım yasasının yürürlük tarihi ile birlikte 1 Ocak’ta yürürlüğe gireceği kaydedildi.

Düşünce kuruluşu Çin Devlet Konseyi Kalkınma Araştırma Merkezi’nden Zhao Jinping, Perşembe günü bir grup gazeteciye verdiği demeçte; “Dışarıya açılma riskine gelince, açılmamanın en büyük risk olduğunu düşünüyorum” dedi.

Zhao, dünya çapında endişe verici ekonomik belirsizlik zeminine ve Çin ile ABD arasındaki küresel teknolojik sistemlerde bölünme korkusuna dikkat çekti.

Çin için En Büyük Risk AçılmamakÇinli şirketlere karşı artan korumacılığın da gelişmeler için büyük bir risk oluşturduğunu aktardı. Zaten Trump da bu yıl Çinli telekomünikasyon devi Huawei ve diğer bazı büyük teknoloji şirketlerine yaptırım uygulamıştı.

Hükümete bağlı düşünce kuruluşu Çin Sosyal Bilimler Akademisi altındaki bir enstitüden Zhang Yuyan; “Bu ortamda Çinli şirketler öncekinden daha fazla yenilik yapma baskısı altında” dedi. Ayrıca Çin’deki yatırım yönünün değişebileceğini ve ülkenin teknolojik gelişimini hızlandırabileceğini belirtti.

Finansal sistemden kaynaklanan riskleri Çin için önemli bir endişe olarak nitelendiren Zhao, kırsal alanlarda çevresel sorunlar ve yoksulluğun azaltılması ile birlikte yerel pazara daha fazla yabancı şirketin girmesinin yardımcı olabileceğini savundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum