Yatırım yapmaya başla!

Çin Başbakanı: “Ekonomik İstikrarı Korumakta Zorlansak da Risklere Hazırlıklıyız”

Çin Başbakanı Li Keqiang, Dünya Ekonomik Forumu’nun açılış oturumunda yaptığı konuşmada Çin ekonomisiyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Detaylar haberimizde;
Çin Başbakanı: “Ekonomik İstikrarı Korumakta Zorlansak da Risklere Hazırlıklıyız”

Çin Başbakanı Li Keqiang, Dünya Ekonomik Forumu konferansında yaptığı konuşmada, ekonomi ve mevcut sorunlar ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. “Çin bir dizi zorlukla karşı kaşıya ve Çin ekonomisinin istikrarlı performansını sürdürmekte daha büyük zorluklarla karşılaşıyoruz” yorumuyla dikkat çeken Li Keqiang, Çin yuanı hamlesinin Pekin’den kasıtlı geldiği yönündeki yorumların da doğru olmadığını söyledi.

Çin’in ABD’nin son tarifelerine misilleme yapacağını açıklaması ile gerilim iyice yükselirken konuşan Çin Başbakanı, bugünkü konuşmasında hükümetinin ülke ekonomisinin zorluklara karşı direnmesi için yardımcı olabileceğini dile getirdi.

Çin’in bir dizi zorlukla karşı karşıya kaldığını bildiren Li Keqiang, dünya ekonomisine derinden entegre olmuş Çin ekonomisinin yaşanan değişikliklerden etkilendiğini kaydetti.

Çin Başbakanı Li Keqiang Çin Ekonomisi Yorumu “Aslında Çin ekonomisinin istikrarlı performansını sürdürmede daha büyük zorluklarla karşı karşıyayız” diyen Başbakan, buna rağmen ülkesinin ekonomik durumuyla ilgili rahat olduğunu vurguladı. Keza Li Keqiang, Pekin’in riskler ve zorluklarla uğraşmak için başa çıkmak için yeterli araçlar hazırladığını belirterek; “bu politika araçları Çin’in çeşitli zorluklarla başa çıkmadaki direncini artıracaktır” ifadelerini kullandı.

Çin Başbakanı ayrıca ileriye dönük olarak ülkesinin makroekonomik politikasında büyük değişiklikler yapmasını beklemediğini bunun yerine önleyici tedbirlere ve ince ayarlara odaklanılacağını bildirdi.

Çin Başbakanı Li Keqiang Makroekonomik Politikada Büyük Değişiklikler BeklemiyorÇin’le ABD arasındaki ticaret anlaşmazlığından hususi olarak bahsetmeyen Li Keqiang, yine de Pekin’in serbest ticaretinin dünya geneline fayda sağladığını ve tüm ülkelerin birlikte karar vermesi gerektiğini söyledi. “Çok yanlılık ve serbest ticaretin temel ilkelerini desteklememiz şart” diyen Keqiang, var olan problemlerin çözümü için istişare gerektiği ini ve tek taraflılığın geçerli bir çıkar yol sunmayacağını vurguladı.

İlaveten, Pekin’in yuanı dolar karşısında düşürdüğü yönündeki yorumların doğru olmadığını söyleyerek “yuanın kalıcı düşüşü yalnızca ülkemize daha çok zarar verecektir” dedi.

Yuanı Düşürmek Pekin'in Kasıtlı Hamlesi Değil Devalüasyona Gidilmeyecek “Çin, hiçbir şekilde para biriminin değerini düşürerek ihracatı teşvik etme yoluna gitmeyecek çünkü bu Çin’e çok fazla kazanç ve fayda sağlamayacak” dedi. Diğer taraftan, Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu yöneticisi Fang Xinghai de dün Dünya Ekonomik Forumu panelinde yaptığı açıklamada, Trump yönetiminin Çin ekonomisinde kayda değer bir çökme yaratmak için hiçbir şey yapamayacağını söylemişti.

Buna göre ABD’nin yapabileceği en kötü şey, dünyanın en büyük ekonomisine giden tüm Çin malları için yeni vergiler oluşturmaktı.

Trump Çin'e Ne Yapabilir Trump’ın bu tarz bir saldırısı da Çin GSYH’sinin yalnızca % 0.7’sine ulaşabilirdi ve Pekin bu darbelerin etkisini indirgemek için geniş olanaklara sahipti. “Trump başka ne yapabilir ki? Biz hazırız” diyen Fang Xinghai, Trump’ın daha düşük vergi ve serbestleştirmelerinin basitçe işe yaramayacağını dile getirmişti.

Ve Wall Street’in göreceli olarak yüksek değerlemeleri nedeniyle büyük bir düşüşe ilerlediği yorumuyla dikkat çekmişti. Son olarak da müzakerelerin bu tarz taktiklerle yapılamayacağını, bunun Çin üzerinde işe yaramadığını ve Beyaz Saray’ın müzakere atmosferini zehirlediğini aktarmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum