Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Chicago FED Başkanı Evans, Faiz Artırımıyla İlgili Öngörülerini Açıkladı

Chicago FED Başkanı Evans, Faiz Artırımıyla İlgili Öngörülerini Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Bilindiği üzere bu işlem haftasında piyasaların en önemli gündem maddesi konumunda ABD Merkez Bankası (FED) bulunuyor. Bunun nedeni ise geçtiğimiz Cuma günü açıklanan verilerde ABD ekonomisinin dördüncü çeyrekte, bir önceki çeyreğe oranla hızla büyümüş olması. Açıklanan bu verilerin ardından piyasalarda FED’in önümüzdeki ay gerçekleşecek yeni yılın üçüncü toplantısında yeni bir faiz artırımına gideceği beklentisi kuvvetlenmişti. Ancak bu beklentilerin hangi boyutta olacağının öğrenilmesi için FED Başkanı Janet Yellen’in açıklamaları oldukça önemliydi. FED Başkanı Yellen geçtiğimiz günlerde New York’ta düzenlenen Ekonomi Kulübü Etkinliğinde oldukça önemli açıklamalarda bulundu.

Yellen gerçekleştirdiği konuşmada, FED’in piyasaları ve açıklanan güncel verileri takip edeceğini ve bu yönde adımlar atacağını belirtti. Ayrıca Yellen, FED’in faiz artırımı konusunda temkinli ilerleyeceğini ifade etti. Başkan Yellen’in açıklamalarının detaylarının yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz. Yellen’in açıklamalarının ardından piyasalarda FED’in faiz artırımına yönelik olan düşünce biraz kırıldı. Yaşanan bu süreç sonrası piyasalarda FED’in nasıl bir seyir izleyeceğiyle ilgili spekülasyonlar dolaşmaya başladı. Chicago FED Başkanı Charles Evans, FED’in izleyeceği seyir tablosuyla ilgili olarak bugün oldukça önemli açıklamalarda bulundu. Evans’ın açıklamalarının öne çıkan bölümleri ise şöyleydi;

“Yavaş tempolu bir yol izlenmeli…”

Evans New York’ta gerçekleştirdiği açıklamalarının ilk bölümünde FED’in izleyeceği seyir tablosuyla ilgili olarak görüşlerini açıkladı. FED’in önümüzdeki üç yıl boyunca faiz artırımında yavaş tempolu bir yol izlemesi gerektiğini belirten Evans, bunun politika normalleşmesi adına en uygun yol olduğunu ve FED’in olağandışı politikalara geri dönmesinden kaçınmayı istediklerini ifade etti. Önümüzdeki ay gerçekleşecek yılın üçüncü FED toplantısıyla ilgili olarak ise Evans, Nisan’da FED’in faiz artışı kararı almasının şaşırtıcı olacağını ifade etti. Enflasyonun yüzde 2’lik hedefe ulaşacağına dair güven oluşması için eşiğin oldukça yüksek olduğunu ifade etti.

“Enflasyon oranını kısa bir süre için yüzde 2’5’e çıkarmaktan korkulmamalı!”

Evans açıklamalarının ikinci bölümünde, sıklıkla tartışılan enflasyon rakamlarıyla ilgili olarak konuştu. Enflasyon verilerindeki sağlam görünümün devam edeceğini mi, yoksa geçici bir volatilite mi olduğunu görmek için henüz oldukça erken olduğunu savunan Evans; bunun bir örneğinin daha önce 2012 yılında yaşandığını söyledi. Açıklamalarının devamında ise Evans, ekonomiyi ilerletmek adına enflasyon oranını kısa bir süre için yüzde 2,5’e çıkarmaktan korkulmaması gerektiğini dile getirdi. İşsizlik oranının ise yılsonunda yüzde 4,5’e veya 4,75’e düşeceğine inandığını belirten Evans, tüketici harcamalarında görülen zayıflamanın geçici olduğunun ortaya çıkacağını; ancak risk görünümünün aşağı yöne meyilli olduğunu ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar