Yatırım yapmaya başla!

Borsa Yatırımcısının Piyasaya Yaklaşımı Nasıl Olmalı?

Borsa Yatırımcısının Piyasaya Yaklaşımı Nasıl Olmalı?

Borsada başarılı olmak için ileri düzey bilgi ve deneyimine sahip olmanızın yanı sıra piyasaya olan yaklaşımlar da önemlidir. Finansal, davranışsal, psikolojik olmak üzere yaklaşımları birbirinden ayırmamız mümkündür. Bu yaklaşımların etkili bir şekilde kullanılması yine bilgi ve deneyime dayanmaktadır. Fakat kazanç sağlamak için ayrıntıların gözden geçirilmesi şarttır. Çünkü birinin diğerine göre eksik olması, yatırımcıların birikimlerini doğru bir şekilde yönetememesine neden olur. Bu yüzden de kazanç sağlamak yerine kayıpla karşılaşılır. Bu duruma düşmek istemiyorsanız aşağıda ele alacağım konulara öncelik vermelisiniz.

Yatırımcıların piyasaya yaklaşımlarından önce bilmesi gereken hususlar, borsa bilgilerinin ve deneyimlerinin belli bir düzeye gelmiş olması gerektiğidir. Çünkü bir işte başarılı olabilmek için konu üzerine araştırma yapılması ve deneyim kazanılması önemlidir. Bu sayede başarılı olmak için hangi yolların izlenmesi gerektiğine karar verilir. Bu yüzden yaklaşımlarınızın doğru olmasını istiyorsanız öncelikle bu konuları halletmelisiniz. Bilgi ve deneyim düzeyinizi maksimum seviyelere çıkartacak faaliyetlerden faydalanmalısınız. Aracı kurumların eğitimleri sayesinde gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz.

Şimdi, borsa yatırımcısının başarılı olması için piyasaya olan yaklaşımlarının nasıl olması gerektiğine bakalım:

Borsa Piyasasında Yatırımcının Finansal Yaklaşımı Nasıl Olmalıdır?

Borsa Piyasasında Yatırımcının Finansal Yaklaşımı Nasıl Olmalıdır?Borsada başarılı olmak için elbette ki paranızı kontrollü bir şekilde finanse etmeniz gerekir. Bu nedenle piyasada bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken hususları öğrenmelisiniz. Paranızı nasıl yönetmeniz gerektiğine karar vermelisiniz. Başarılı yatırımcıların çoğu parasının hepsini tek enstrümana yatırmak yerine parça parça kullanır. Çünkü bilirler ki borsada kaybetme riski vardır. Bu nedenle birikimlerinin hepsini riske atmak yerine portföylerini canlı tutarlar. Böylelikle bir enstrümanın değeri düşse dahi diğerinin yükseleceği için denge yönetimi içinde işlemlerini yürütürler.

Piyasada finansal yaklaşımınızın, beklentiniz yönünde olması, başarı sağlamanızı kolaylaştırır. Bu yüzden borsa işlemlerine koyulmadan önce yatırım aracından beklentiniz ne belirlemelisiniz. Kazanç sağlamak için ne kadar paranızı riske atacağınıza karar vermelisiniz. Kısacası iyi bir kar- zarar hesabı yapmalısınız. Bu doğrultuda işlemlerinizi daha sağlıklı bir şekilde yürütebilirsiniz. Beklentilerinizi karşılamak için doğru stratejiler uygulayarak birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Bu anlamda borsa para yönetimi hakkında bilgiler edinmelisiniz ve deneyimler kazanmalısınız. Borsada yatırım yaparken paramı nasıl yönetmeliyim diyorsanız bu yazımı okumanızı öneririm.

Para yönetiminizi borsada hedeflerinize yönelik yürütebilmeniz için deneme yanılma yöntemini tercih etmelisiniz. Deneme yanılmalar sonucunda borsada nasıl hareket etmeniz gerektiğini kolaylıkla belirleyebilirsiniz. İşlemlerinizi doğru bir şekilde yöneterek, amaçladığınız büyüklükte kazançlar sağlayabilirsiniz. Bu anlamda sanal hesaplarda alıştırma yapmanızı öneririm. Çünkü sanal hesaplarda birikimlerinizi kullanmadan işlem yaparsınız. Dolayısıyla zarar etseniz dahi cebinizden bir kuruş eksilmez. Böylelikle hem borsa deneyimi yaşarsınız hem de paranızı nasıl yönetmeniz gerektiğini öğrenirsiniz.

Borsa Piyasasında Yatırımcının Davranışsal Yaklaşımı Nasıl Olmalıdır?

Borsa Piyasasında Yatırımcının Davranışsal Yaklaşımı Nasıl Olmalıdır?Davranışsal yaklaşımınız borsada başarılı olmanız için oldukça önemlidir. Bu kapsamda piyasayı oyun olarak görmemenizi tavsiye ederim. Yatırım yaptığınızın bilincinde olursanız, piyasada hedeflerinize yönelik olarak ilerleyebilirsiniz. Bu daha çok acemi yatırımcılarda görülen hususlardır. Piyasada fiyat varsayımları üzerine kazançlar elde edildiği için borsaya ön yargıyla yaklaşılır. Oyun olduğu ve kazanmak için şans faktörlerinin etkisinin yüksek olduğu düşünülür. Bu yanlış bir düşüncedir. Çünkü borsa; belli başlı kurallara ve standartlara bağlı olan yasal piyasadır.

Borsa piyasasına olan davranışsal yaklaşımlarınızı geliştirebilmeniz en iyi yolu sanal hesaplardır. Sanal hesaplar sayesinde borsa işlemleri hangi sıklıkla yapılmalı gerektiğinden tutun bunun gibi birçok bilgiyi uygulamalı olarak öğrenebilirsiniz. Bu bilgileri kendiniz deneme yanılma yöntemleri sayesinde bulduğunuz için başarıya daha kolay ulaşırsınız. Çünkü bir başkasının taktikleri ile borsada ilerlemek, hedeflenen getirilere ulaşmak zordur. Bu nedenle deneme hesaplarında alıştırma yaparak, davranışlarınızın ne şekilde olması gerektiğine karar vermelisiniz.

Yatırımlarınızı karlı şekilde hedeflerinize yönelik sürdürmek istiyorsanız muhakkak ki piyasaya olan yaklaşımlarınızı gerçek hesaba geçmeden önce belirlemelisiniz. Bunun sebebi gerçek hesapta kendi paranızla işlem yaparsınız. Bu yüzden paranızı bilinçli bir şekilde yönetebilmeniz için borsa yatırım yöntemlerinizi, yaklaşımlarınızı oluşturmuş olmanız şarttır. Bunların hepsini deneme hesaplarında yaptığınız alıştırmalar sayesinde öğrenebilirsiniz. Kazançlı çıkmak için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğine karar verebilirsiniz. Böylelikle emin adımlarla ilerleyerek, bütçenize katkılarda bulunabilirsiniz.

Borsada Pozisyon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim? Bilgi Almak için Tıklayın.

Borsa Piyasasında Yatırımcının Psikolojik Yaklaşımı Nasıl Olmalıdır?

Borsa Piyasasında Yatırımcının Psikolojik Yaklaşımı Nasıl Olmalıdır?Psikolojik davranışların normalden farklı olması biliyorsunuz ki kişinin ruh halini etkiler. Borsa ile psikolojinin ne alakası var diye düşünüyor olabilirsiniz. Gerçekten kazanç sağlamak için piyasada sağlam bir psikolojiye sahip olmanız gerektiğini söyleyebilirim. Yatırım araçlarının anlık değişen fiyat hareketleri, pozisyonların beklentilerin aksi yönünde hareket etmesi gibi birçok husus yatırımcıların işlemlerini etkiler. Dikkat edilmesi gereken hususların görmezden gelinmesine neden olur. Stres, sabırsızlık, acele karar verme gibi olumsuzluklar yatırımcıları başarısızlığa sürükler. Yatırımda yapılan hataların psikolojik nedenlerini öğrenmek için burayı tıklayın.

Birikimlerinizi değerlendirmek istiyorsanız yatırım için borsanın psikolojinize uygun olup olmadığını belirlemelisiniz. Çünkü kazançların fiyat varsayımlarına bağlı, piyasanın sürekli olarak dalgalı yapıda olması yatırımcıların kontrolü ele alması gerektiğini gösterir. Kontrol ele alınmadığında zarar edilir. Bu nedenle elli başlı hususları öğrendikten sonra borsaya giriş yapmalısınız. Bunun öncesinde giriş yapmanız bilgi ve deneyim eksikliği yüzünden kayıpla karşılaşmanıza sebep olur. Bu yüzden kesinlikle bilgi ve deneyimlerinizi artırdıktan sonra gerçek hesap açtırmalısınız.

Sonuç olarak, borsaya olan yaklaşımlarınız piyasada başarılı olup olmayacağınızı belirler. Çünkü gereğinden sakin kalmanız veya aşırı kontrolcü yaklaşıma sahip olmanız başarısızlık getirir. Bunların dozunu iyi ayarlamalısınız. Başarılı olmak için bilgi ve deneyimlerinizin seviyesini gün geçtikçe artırmalısınız. Bu sayede işlemlerinizi daha doğru mantıkla yürütebilirsiniz. Sabrın sonu selamettir sözü gibi düşlediğiniz getirileri elde edebilirsiniz. Bunun için hedeflerinize yönelik adımlar atmalısınız. Piyasa yaklaşımlarınızı borsa yatırımı mantığı çerçevesine uygun hale getirmelisiniz. Bu sayede beklentilerinizi karşılayabilirsiniz. Ekonominize ciddi anlamda katkılarda bulunabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum