Yatırım yapmaya başla!

Borsa İstanbul 5 Hisse Hakkında Aldığı Tedbir Kararını Duyurdu

KAP’a yapılan duyuruda BIST çatısı altında işlem gören 5 hisse senedi için tedbir getirildiği bildirildi.
Borsa İstanbul 5 Hisse Hakkında Aldığı Tedbir Kararını Duyurdu

Borsa İstanbul A.Ş. tarafından akşam saatlerinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan duyuruda, Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında 5 hisseye tedbir getirildiği bildirildi.

Söz konusu uygulama kapsamında; brüt takas, açığa satış ve kredili işlem yasağı ile internetten emir iletilmesinin kısıtlanması gibi engeller yer alıyor.

Hisselerine tedbir konulan şirketler; Birlik Mensucat, Hürriyet Gazetecilik, Metro Yatırım Ortaklığı, Petrokent Turizm ve Say Reklamcılık şeklinde sıralandı.

Hürriyet Gazetecilik (HURGZ) hakkında açığa satış ve kredili işlemler yasağı getirildi.
Hürriyet Hisseleri20.11.2019 tarihinden itibaren söz konusu uygulamanın yürürlüğe konacağı belirtildi.

Yapılan açıklamada, “Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi’nin 5. maddesi çerçevesinde, Pınar Su ve İçecek Sanayi ve Ticaret A.Ş. (PINSU) payının piyasasında Yönerge’nin 6. maddesinde belirtilen emir ve işlemleri nedeniyle aşağıda adı belirtilen yatırımcılar hakkında Borsamız Pay Piyasası’ndaki emir ve işlemlerine yönelik olarak 20/11/2019 tarihinden itibaren 1 ay süreyle “Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı”, “Brüt Takas” ve “İnternetten Emir İletilmesinin Kısıtlanması” önleyici tedbirleri uygulanacaktır.” bilgisine yer verildi.

İlgili yatırımcı isimleri ise; Abdullah Taşkın, Şenay Özcan, Erhan Özcan ve Özcan Susup olarak açıklandı. HURGZ.E paylarının 20 Kasım seans saatinden itibaren 4 Aralık 2019’a kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyeceği bildirildi.

Petrokent Turizm (PKENT) payları söz konusu tarihten itibaren tek fiyat işlem yöntemi ile işlem görecek.

Petrokent Turizm4.12.2019 tarihine kadar hisse senedinde tek fiyat işlem yöntemi uygulaması yapılacak. Açığa satışa ve kredili işlemler yasağı getirilen diğer iki hisse senedi Birlik Mensucat (BRMEN) ve Metro Yatırım Ortaklığı (MTRYO) oldu.

Her iki hisse senedi için kısıtlamanın kalkacağı tarih de 4 Aralık 2019. Say Reklamcılık (SAYAS) hisselerinde ise brüt takas uygulanacak. Yapılan açıklamada VBTS kapsamında getirilen tedbirlerin, A, B, C, D grup değişimi, pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan tedbirlerden ayrı tutulması gerektiği bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum