Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

BOE Başkanı İngiltere Ekonomisini Çok Zor Bir Dönemde Görüyor

BOE Başkanı Andrew Bailey, İngiltere ekonomisinin Covid-19 pandemisindeki durum nedeniyle çok zor bir dönem içerisinde olduğunu söyledi.
BOE Başkanı İngiltere Ekonomisini Çok Zor Bir Dönemde Görüyor

İngiltere koronavirüs pandemisinde oldukça zorlu bir süreç geçiyor. Hem ilk hem de ikinci dalgayı şiddetli bir şekilde geçiren ülke, Covid-19’un yeni türünün de ilk görüldüğü yer oldu. Tüm bunlar ise ekonomiyi kötü bir duruma getirdi.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey ülkenin koronavirüs nedeniyle çok zor bir dönemle karşı karşıya olduğunu ifade etti.
İngiltere 3. Çeyrek Büyüme Verisi
Kaynak: ONS

Ekonominin bulunduğu duruma karşılık Bailey, faiz oranlarını sıfırın altına düşürmenin büyümeyi hızlandırmanın basit bir yolu olacağı önerilerini aşağı çekti. Bailey’nin yorumları, Maliye Başkanı Rishi Sunak’ın Pazartesi günü ekonominin iyileşmeden önce muhtemelen daha kötüye gideceğine dair uyarısını takiben geldi. İngiltere şu anda üçüncü ulusal kilitlemede bulunuyor ve koronavirüsün yayılmasını kontrol altına almak için mücadele ediyor.

Bailey, İskoç Ticaret Odaları’na yaptığı çevrimiçi bir konuşmada, “Şu anda çok zor bir dönemdeyiz ve bunun muhtemelen yörüngeyi geciktireceğine dair hiçbir şüphemiz yok,” ifadelerini kullandı. Ancak toparlanmanın temel şeklinin, BOE’nin Kasım ayında bir dizi tahminde ana hatlarıyla belirttiği yörüngeyi yansıtmasının muhtemel olduğunu da dile getirdi.

Çoğu ekonomist, geçen yıl kilitlenmenin ilk iki ayında üretimde %25’lik rekor bir düşüşün ardından İngiltere ekonomisinin durgunluğa geri döneceğini düşünüyor. Bailey ise BOE’nin en iyi tahmininin 2020’nin son üç ayındaki ekonomik çıktının yataydan hafif aşağıya doğru seyrettiğini söylüyor.

Bailey, BOE’nin iki ay önce tahmin ettiği gibi işsizlik oranının %7-8 civarında zirveye çıkacağını düşünmediğini, hükümetin iş koruma programını genişlettiğini de belirtiyor.
İngiltere İşsizlik Oranı
Kaynak: ONS

Bailey’nin bu ifadeleri kullanmasına karşılık en son tahmini olan %4,9’dan daha yüksek bir işsizlik oranı olan %6,5’i öngörüyor. BOE Başkanı, Covid-19 aşılarının bazı kilitleme kısıtlamalarının kaldırılmasına izin verecek kadar yaygın hale gelene kadar ilk çeyrekteki ekonomik faaliyetin baskı altında kalacağını da söylüyor.

Andrew Bailey, Pazartesi günü böyle bir politikanın olası faydalarını özetleyen BOE Oran Belirleyicisi Silvana Tenreyro’dan İngiltere’ye negatif faiz oranları getirme olasılığı konusunda daha şüpheci bir tavır takındı. Tenreyro, “Basit ekonomi ve matemetik terimleriyle onu durduracak hiçbir şey yok. Ancak bununla ilgili birçok sorun var,” ifadelerini kullandı.

Bailey, negatif oranların bankaların bir getiri oranı kazanma çabalarını karmaşıklaştıracağını, potansiyel olarak şirketlere borç vermelerine zarar vereceğini ve Euro bölgesindeki benzer eylemle doğrudan paralellik kurmanın kolay olmadığını söyledi. Ayrıca BOE’nin İngiltere’nin yıl başında Avrupa Birliği’nden ayrılmasının neden olduğu kesintiye dair anekdot niteliğinde kanıtlar gördüğünü ancak bunun devam edip etmeyeceğini söylemek için çok erken olduğunu dile getirdi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum