Yatırım yapmaya başla!

Bitcoin Çek Cumhuriyeti’nde Euro’dan Daha Popüler

Çek Cumhuriyeti'nde döviz yatırımı konusunda yapılan bir anketten ilginç sonuçlar elde edildi. İşte kripto paralara Euro'dan daha fazla güvenildiğini gösteren anketin detayları;
Bitcoin Çek Cumhuriyeti’nde Euro’dan Daha Popüler

Çek Cumhuriyeti’nde yapılan bir anket, koruna dışındaki para birimlerine karşı tutumun belirlenmesini hedefledi. Sonuçlar ise bir hayli şaşırttı. Çünkü Çekler arasında kripto paralar, Euro’dan daha popüler konumdalar. Anket katılımcılarının birçoğunun, dövizlere yönelmek yerine kripto para almak istedikleri sonucu elde edildi.

525 Çek arasında yapılan ankete göre; Amerikan doları ve Euro, döviz yatırımlarında 1 numaralı seçenek olarak görülmüyor.

Çekler Euro ve Doları Tercih Etmiyor

Çünkü Çekler, kripto paralara daha fazla ilgi duyuyor. Hala endişe duysalar bile bitcoin ve ethereum gibi kripto paralarda görülen yatırım fırsatlarıyla ilgileniyorlar. Ipsos anketine katılan kişilerin yaklaşık yüzde 11’i ise kripto para almak istediklerini itiraf ediyorlar. Yüzde 10,3’ü ise Euro satın almayı düşünebileceklerini belirtiyor.

Çek korunasının serbestleştirilmesinden sonra Euro’ya karşı değer kazandığı ve kayda değer bir iyileşme kaydettiği gözlendi.

Çek Korunası Euro Karşısında Değer Kazanmaya Başladı

Çek Ulusal Bankası, Nisan ayında kur tavanını kaldırdı ve ülke parasının değerlenebilir konuma gelmesi sağlandı. EUR/CZK paritesinde de görülen değer kayıpları sonrasında Çek halkının üçte biri serbest dolaşımdaki para birimlerine güvenmeye başladı. Yani halkın yüzde 30’u Çek korunasına, Euro’dan daha çok güveniyor.

Döviz yatırımı yapmayı düşünen Çeklerin yüzde 8,4’ünün kripto paralarla, yüzde 4,2’si de Amerikan dolarıyla ilgileniyor.

Çekler Kripto Paraları Dolara Tercih Ediyor

Geçen yıl Çek Ulusal Bankası, kripto para birimlerinin önemi ve gelenekselleşmesi konusunda çeşitli girişimlerde bulundu. Mali otoriteler ise bitcoinden korkmak için bir sebep olmadığını iddia ettiler. Hatta Çek Ulusal Bankası bitcoin için “iyi bir para birimi” ve istikrarlı bir satın alma gücü ifadelerini kullanmıştı.

Bankanın açıklamalarına göre; dünyadaki toplam bitcoin işlemlerinin yüzde 16’sı Çek Korunası ile yapılıyor.

Toplam Bitcoin İşlemlerinin Yüzde 16'sı Çek Korunasıyla Yapılıyor

Şu an Çek Cumhuriyeti’nde bitcoin kullanılabiliyor ve hatta bir Rus vatandaşın 35 bitcoin karşılığında Prag’dan bir daire satın aldığı biliniyor. Ayrıca geçen yıl ülkenin en büyük online alışveriş sitesi de bitcoin ile ödeme kabul etmeye başlamıştı.

Çek Cumhuriyeti’nde ikinci en güvenilir para birimi ise yüzde 26 ile İsviçre frangı oldu.

Ülkede İkinci Güvenilir Para İsviçre Frangı

Ülkede yaşanan bazı gelişmelere bağlı olarak Çek korunasının değer kaybettiği durumlarda ise halk; yatırımlarını çeşitlendirmek, riskleri yaymak ve alternatifler bulmak için araştırma yapmaya başlıyor. Anket sonuçları da bu noktada gerçekleri ortaya çıkartıyor.

Çek Cumhuriyeti’nde Euro’ya geçiş aşaması hala devam ediyor; ama halkın büyük bir çoğunluğu bunu istemiyor.

Çekler Euro'ya Geçmek İstemiyor

Yapılan anketlere göre; Çek halkının yüzde 20’den daha azı Euro’ya geçmek istiyor. Buna bağlı olarak ülkede Euro’ya geçiş aşaması süresiz askıya alınmış durumda. Topforex için yapılan Ipsos anketinde ise Çek Cumhuriyeti’nde Euro, güvenilir para birimleri arasında 3. sıraya gerilemiş durumda.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum