Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST Ulaştırma Endeksi %7,3’le Günün En Çok Artanı Oldu

Borsa İstanbul’un rekor kırdığı işlem gününde ulaştırma hisselerinin yer aldığı sektör endeksi en çok artanlarda başı çekti.
BIST Ulaştırma Endeksi %7,3’le Günün En Çok Artanı Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Uluslararası piyasalar Omicron varyantının yarattığı endişeden kısmen sıyrılırken, pay piyasalarında alım yönlü işlemler hakim. Borsa İstanbul, Aralık ayının ilk işlem gününde 1857 puanla tüm zamanların en yükseğini gördü. Sektör endekslerinden tek gerileyen spor olurken, en fazla artış ulaştırmada yaşandı.

BIST ulaştırma endeksi (XULAS), saat 16.37’de %7,34 artıda işlem görüyor.
Ulaştırma Endeksi %7 Artıda
Kaynak: Paratic Piyasalar

2393,27 puanda hareket eden sektör endeksi, gün içinde 2257 – 2406 arasında seyretti. Güney Afrika’da ortaya çıkan varyant için belirsizlik devam etse de satış pozisyonlarının azalması hisse senedi piyasalarında havanın olumlu esmesini sağladı.

Ek olarak yurt içinde bazı illerde hayatı olumsuz etkileyen lodosun etkisini azaltması hava yolu şirket hisselerini destekledi. Haftalık bazda %3 gerileyen, aylık %20 artan ulaştırma endeksi içinde en iyi performans Türk Hava Yolları’na ait.

THY hisseleri %8,65 artışla 18,71 liradan işlem görüyor. Hisseler güne 17,45 liradan başlayıp, 17,41 – 18,78 arasında hareket etti. Gün içinde gerçekleşen keskin artışın ardından aylık kazancı %22’yi geçti.

Onu %7,05 artışla Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. (PGSUS) hisseleri izledi. Hava yolu şirketinin hisse senedi güne 89,1 liradan başlangıç yaptı. 88,75 – 95,2 arasında hareket etti. Saat 17.00’ye doğru ise 94,15 liradan işlem görüyor.

Üçüncü en büyük artış %5,24 ile Çelebi Hava Servisi A.Ş. (CLEBI) hisselerine ait. Onu %3,21’le DO & CO AG (DOCO), %2,11’le Beyaz Filo Oto Kiralama A.Ş. (BEYAZ), %1,79’la GSD Denizcilik Gayrimenkul İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. (GSDDE) ve %0,59 artışla Trabzon Liman İşletmeciliği A.Ş. (TLMAN) izliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu