Yatırım yapmaya başla!

Birleşik Krallık Ekonomisi 1. Çeyrekte Üreticilerin Brexit Hazırlığı ile Yükseldi

Birleşik Krallık ekonomisi, Brexit öncesinde üreticilerin yaptığı hazırlık ile 2019'un birinci çeyreğinde yükseliş kaydetti.
Birleşik Krallık Ekonomisi 1. Çeyrekte Üreticilerin Brexit Hazırlığı ile Yükseldi

İngiltere ekonomisi, 2019 yılının ilk üç ayında keskin bir artış kaydetti. Resmi rakamların açıklamasında, üreticilerin Brexit öncesinde sipariş vermek için acele ettiklerine vurgu yapıldı. GSYİH’in ilk çeyrekte üreticilerin bu eğilimleri ile yükseliş kaydettiği belirtildi.

GSYİH, 2019’un ilk çeyreğinde İngiltere Merkez Bankası’nın tahminleri doğrultusunda yüzde 0,5 oranında büyüdü.

İngiltere Ekonomisi Yüzde 0,5 BüyüdüReuters’ün yaptığı ankete katılan ekonomistlerin de beklentisi yüzde 0,5 oranında büyümeye işaret ediyordu. Şubat ayında ise GSYİH bir önceki aya göre yüzde 0,2 oranında büyüyerek beklentileri aşmıştı.

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), bir önceki yılın aynı dönemine göre GSYİH büyümesinin, 2018’in son üç ayında yüzde 1,4’ten, 2019’un ilk üç ayında yüzde 1,8’e yükseldiğini duyurdu. Bu oran, 2017 yılının üçüncü çeyreğinden bu yana görülen en yüksek seviye olarak kaydedildi. Yıllık GSYİH de ekonomist beklentileriyle uyumlu geldi.

İngilere’nin AB’den ayrılması gereken tarife değinen ONS istatistikçisi, üreticilerin 29 Mart öncesi sipariş defterlerini temizlediğini söyledi.

İngiliz Üreticiler Siparişleri Artırdıİstatistikçi, son aylarda bu durumun ekonomi için bir yönlendirici olduğuna dikkat çekti. Önceki özel sektör iş anketleri, üreticilerin bir geçiş anlaşması yapmadan ayrılması durumunda İngiltere’nin sınırında kaosa neden olacağından korktukları için mal stoku yaptıklarını göstermişti.

ONS, mal stokları dışında başka katkılar olduğunu da söyledi. Stok oluşturma, ilk çeyrekte GSYİH büyümesine 0,7 puan eklerken, motorlu araçlar, toptancılar ve depolar gibi bazı sektörlerin de buna sınırlı etkileri olduğunu dile getirdi.

Net ticaret, işletmelerin büyük alımları ile üç aylık GSYİH büyüme oranının yüzde 2,2’si ile rekor seviyeye ulaştı.

Net Ticaret Büyük Alımlarla Rekor Kırdıİngiltere’nin AB’den ayrılması için son tarihte Başbakan Theresa May bir uzatma talebinde bulundu. Bir anlaşmanın sağlanabilmesi için AB Komisyonu, ülkenin ayrılışı için 31 Ekim’e kadar uzatma verdi. Ama bu uzatma çeşitli şartlara bağlandı ve 22 Mayıs’taki Avrupa Parlamentosu seçimleri için koşullar açıklandı.

Geçen hafta İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, hisse senetlerindeki düşüşün yavaşlaması ve işletmelerin ekonomik belirsizlik nedeniyle yatırımdan uzak durması nedeniyle büyümenin cari çeyrekte yüzde 0,2’ye düşmesini beklediğini açıklamıştı.

ONS verileri, beklenmedik şekilde yılın ilk üç ayında ticari yatırımlar için büyümeye dönüş olduğunu gösterdi.

Veriler Ticari Yatırım Büyümesini Gösterdiİngiltere ekonomisi, 2016 yılının Haziran ayındaki referandumdan beri yavaşlama gösterdi. Yıllık büyüme oranları, referandum öncesi yüzde 2’den fazla artarken, geçen yıl yüzde 1,4 oranında artış gösterdi.

Euro Bölgesi’nin ekonomisi, üç ay içinde Mart ayına kadar yüzde 0,4 oranında arttı. Aynı zamanda 2018’in ikinci yarısında küresel ticaret gerginliği ve otomotiv endüstrisi için düzenleme sorunlarından kaynaklanan durgunluk artışının canlanmasına neden oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum