Yatırım yapmaya başla!

Bakır Emtialardaki Toparlanmaya Rağmen 2015’ten Beri İlk Kez Yılı Kayıpla Tamamlayacak

Emtia fiyatları ve ABD hisselerindeki toparlanma bakırda sıçramaya neden oldu. Ancak bu yükseliş yıllık kaybının önüne geçemezken, 2015’ten beri ilk kez bir yılı kayıpla tamamlamaya yöneldi.
Bakır Emtialardaki Toparlanmaya Rağmen 2015’ten Beri İlk Kez Yılı Kayıpla Tamamlayacak

ABD hisse senetlerinde dün 2009 yılından bu yana en büyük ralli gerçekleşti. Uzmanlar uzun zamandır sert satışların görüldüğü ABD piyasalarındaki bu rallinin uzun sürmeyeceğini yorumladı. ABD Hazine tahvilleri değer kazanırken, emtia fiyatlarındaki toparlanma hisselerdeki yükselişe öncülük etti. Bakır ise emtia fiyatlarındaki yukarı yönlü hareketin etkisiyle üç ayın en düşük seviyesinden yükseldi.

Londra Metal Borsası’nda işlem gören bakır Pazartesi günü Eylül ayından bu yana en düşük seviyeden kapandı.

Dünyanın en büyük metal borsasında işlem gören bakır daha sonra bu seviyeden %1,5 oranında yükseliş gösterdi ve ton başına 6,044.55 dolara çıktı. Analistler ABD hisse senetlerindeki hareket değişiminin bakırın yükselişinde etken olduğunu belirtti. Fakat son yükselişine rağmen bakır yılı kayıpla tamamlamaya hazırlanıyor.

Yatırımcıların ticaret savaşını değerlendirmesi ve stok düşüşü gibi bazı olumlu temel göstergelere rağmen düşük talep endişesiyle, 2015 yılından bu yana ilk kez yıllık kaybını gerçekleştirmesi bekleniyor. Öte yandan Şanghay’da Shanghai East Asia Futures Co. Analisti Wang Ye, metaldeki temel göstergelerin pozitif kalmaya devam ettiğini belirtti.

Ons altın hisselerdeki yükselişe rağmen dün 1279 dolara tırmandı.

Spot altın küresel hisse senetlerindeki yükselişe ve ticaret savaşı görüşmelerine rağmen yükselmeye devam ediyor. Bu durumda ise ticaret savaşının etkilerinin 2019 yılında daha çok hissedileceğinin yorumlanması ve yatırımcıların riskli varlıklardan kaçınarak, güvenli limana olan talebini artırmasının etkisi oldu.

Altın söz konusu gelişmelerle son altı ayın en yüksek kapanışına yöneldi. Altın destekli exchange traded fonlarındaki altın varlıkları yükselişini 14. gününe taşırken, 2017 yılının Şubat ayından bu yana en uzun yükseliş serisini gerçekleştirdi.

Spot altın ons başına 1.275 dolarda seyrederken,altının gram fiyatı 216 liradan alıcı buluyor.

Saat 16:50 itibarıyla çeyrek altın 345 lira, yarım altın 688 lira ve Cumhuriyet altını 1431 liradan satılıyor. Spot altın Çarşamba günü 1.279 dolar ile Haziran ayından bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

Altın Fiyatlarını Canlı Takip Etmek için Buraya Bakınız

Kotak Commodity Services yaptığı değerlendirmede, altın ve diğer güvenli liman varlıklarının büyük ekonomilere dair artan endişelerden faydalandığını bildirdi. Diğer değerli metallerden spot platin şu dakikalarda 797,60 dolardan, paladyum 1.260,64 dolardan ve gümüş 15,1828 dolardan işlem görüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum