Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AYB 2016’da Türkiye’ye Hangi Düzeyde Finansman Sağlayacak?

Haftanın dördüncü işlem gününde Avrupa Yatırım Bankası’nın (AYB) bu yıl içerisinde Türkiye’ye hangi düzeyde finansman sağlayacağı kesinleşti.
AYB 2016’da Türkiye’ye Hangi Düzeyde Finansman Sağlayacak?
Son Güncelleme: 
Yorum

Bilindiği üzere AYB, Avrupa Birliği (AB) üyesi olan 28 ülkenin hissedarlığında, kalkınma ve dönüşüm politikaları ağırlıklı olarak AB üyesi ve üyelik sürecindeki ülkelerdeki projelere finansman kaynak sağlamakta. AYB geçtiğimiz yıl AB ülkelerindeki projelere toplamda 70 milyar Euro gibi dev bir finansman sağlamıştı. AB üyelik sürecindeki ülkelere ise 2,7 milyar Euro finansman sağlayan AYB, Türkiye’ye ise 2,3 milyar Euro destek vermişti. Ayrıca AYB, 2015 sonuna kadar olan 10 yıllık dönem içerisinde ise toplamda Türkiye’ye 23 milyar Euro’nun üzerinde finansman destek sağladı.

2,5 milyar Euro kaynak sağlanacak!

AYB Türkiye Temsilcisi Massimo d’Eufemia, gazetecilerle bir araya gelerek oldukça önemli açıklamalarda bulundu. d’Eufemia açıklamasında, Finansman planlamaları ve projelerle ilgili önemli noktalara değindi. d’Eufemia konuşmasında, 2015 yılı içerisinde Türkiye’ye 2,3 milyar Euro finansman sağladıklarını belirterek bu yıl içerisinde ise 2,5 milyar Euro kaynak sağlayacaklarını söyledi. AYB’nin sağladığı finansmanın yaklaşık yüzde 40’ını küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ) kullandırılacağını belirten d’Eufemia, yüzde 25’lik bölümünün ise kamu altyapısı ve enerji projelerine aktarılacağını, geri kalan kısmının ise şirketlere ve özel sermaye fonlarına kullandırılacağını dile getirdi.

Hastane projeleri inceleniyor…

Açıklamalarının ikinci bölümünde ise d’Eufemia, AYB’nin incelediği projelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. AYB’nin şu an için finansman sağlamayı değerlendirdiği kamu-özel ortaklığı (PPP) sağlık kampüsü projelerinin bulunduğunu belirten d’Eufemia, Gaziantep Hastanesi PPP projesine finansman sağlamayı hedeflediklerini söyledi. Finansmanın kısa bir süre içerisinde nihai halini alacağını belirten d’Eufemia, Bursa ve Manisa hastanelerini de yakından incelediklerini, buralara bankanın finansman sağlayabileceğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu