Yatırım yapmaya başla!

Avustralya Ekonomisi 2020’de %3 Küçülürken En Kötü Gerileme Victoria’da Olacak

Volatil bir ortamda ekonominin performansını anlamanın en iyi yolunun, ulusun Covid-19 ile mücadelesinde ilerleyişine bakmak olduğunu savunan Deloitte, Avustralya için yeni tahminlerde bulundu.
Avustralya Ekonomisi 2020’de %3 Küçülürken En Kötü Gerileme Victoria’da Olacak

2020’nin Ocak-Mart döneminde 2011’in ilk çeyreğinden bu yana ilk daralmasını kaydeden Avustralya ekonomisi, pandeminin yanında orman yangınları, kuraklık ve koronavirüs salgınından nasibini aldı.

Gelen birçok tahmin de ekonomi üzerindeki negatif etkilerin kısa vadede sona ermeyeceğini gösteriyor. Örneğin CBA, Haziran sonunda Avustralya GSYİH’si için düşüş tahminini yukarı yönlü revize etmişti.

Deloitte’den gelen yeni rapor ise nispeten iyimser tahminlerde bulundu. Raporda Avustralya ekonomisinin 2020’de yüzde 3 oranında küçüleceği öngörüldü ki önceki tahmin yüzde 5 küçülme yönündeydi.

Deloitte, volatil bir ortamda ekonominin nasıl performans göstereceğinin en iyi göstergesinin, ulusun Covid-19 ile mücadelesinde nasıl ilerlediği olduğunu vurguladı.

Avustralya’nın virüs sayılarını genel anlamda baskılayarak kısıtlamaların kaldırılmasına izin vermeye devam ettiğini belirten Deloitte, küresel büyüme için bu zorlu yolda en az Asya Pasifik’in küçüleceğini, ABD ve Avrupa’nın ise en sert darbeleri alacağını tahmin etti.

“Ölüm oranlarının en yüksek olduğu yerlerde korkular da yüksektir ve korkmuş aileler ve işletmeler harcama yapmazlar. Virüs sayıları kontrol altında değilse açılmak bu nedenle risklidir.” dedi. Avustralya’nın virüsle mücadelesindeki göreceli başarısını vurgulayan Deloitte, ülke politikalarının birçok işi ve işletmeyi başarıyla koruduğunu aktardı.

“Durgunluk şimdiden bile en kötü aşamayı geçmiş olabilir” diyen Deloitte, ailelerin yüksek borç, yüksek işsizlik ve düşük güven ile mücadele ettiğini ekledi.
Victoria Ekonomi Daralma
Kaynak: Deloitte

İşsizliğin bir süre kötü bir şekilde yükseleceğini belirten raporda enflasyonda artış endişelenilmesi gereken en son şey olarak gösterildi. Küresel ve yerel olarak faiz oranlarının yıllarca zemine çakılacağı tahmin edilirken 2020’de yüzde 3 küçülmesi beklenen ekonominin, 2021’de yüzde 4,7 ve 2022’de yüzde 4,4 büyüyeceği söylendi.

İşsizliğin bu yılki yüzde 7,1’den gelecek yıl yüzde 7,9’a yükseleceği ve 2024 yılına kadar Covid öncesi seviyelere gelmeyeceği kaydedildi. Tüm bunların yanında koronavirüs kaynaklı krizden en çok etkilenenin Victoria ekonomisi olacağı bildirildi.

Deloitte’den Chris Richardson raporda yerel ekonomisi yüzde 1,6 daralması beklenen Victoria eyaleti için şu ifadeleri kullandı:

“Vakalardaki mevcut ani yükselişin yanında bu eyaletin kilitlemeler ve kapalı sınırlar çağında göç ve yabancı öğrencilere bağımlılığı göz önüne alındığında en büyük gerileme, Victoria’da hissedilecek. Victoria, ülke genelinde en güçlü COVID kısıtlamalarına sahipti ve şimdi, ikinci bir dalganın geri dönme ve kısıtlamaların yeniden sunulması ihtimaliyle, eyaletin özellikle sert darbe almış sektörlerde uzun süreli sefalet görmesi muhtemeldir.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum