Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Hisseleri Şirket Karlarının Virüs Endişesini Gölgede Bırakmasıyla Yükseldi

Şirketlerin güçlü kar açıklamaları ve pozitif 2020 beklentileri, Avrupa piyasalarında işlem gören hisse senetlerine yükseliş getirdi.
Avrupa Hisseleri Şirket Karlarının Virüs Endişesini Gölgede Bırakmasıyla Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa borsalarında işlem gören hisse senetleri, geçen hafta koronavirüs salgınına karşı artan endişe ile sert düşüş göstermişti. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) her ne kadar Çin’in önemli tedbirler aldığını söylese de hastalığın tedavisine dair olumlu bir gelişme olmadı.

Ayrıca Pasteur Enstitüsü’nden aşının en az 20 aylık bir sürede yapılacağı açıklaması gelmişti. Bu gelişmelerle düşen Avrupa hisseleri Perşembe günkü işlemlerde yeniden yükselişe geçti. Söz konusu artışta şirketlerin güçlü gelen bilançoları etkili oldu.

Güçlü gelen kar açıklamaları koronavirüs endişesini geride bırakırken, Avrupa hisseleri tarihi seviyelere yükseldi.

Avrupa HisseleriStoxx Europe 600 Endeksi %0,5 yükselişle 426,70’e tırmandı. Endeksi yukarı çeken faktörler bankacılık, madencilik ve petrol şirketlerinin hisselerindeki yükseliş oldu. Total SA, 2019 yılının dördüncü çeyreğinde tahminlerinden daha fazla kar ettiklerini açıklamasıyla %2,9 oranında artış kaydetti. Sanofi tarafından yapılan açıklamada, önemli bir ilacın 2020 yılında karlarını artıracağının beklendiği söylendi.

Bu açıklama şirket hisselerini %2 yukarı taşıdı. Benzer şekilde UniCredit SpA hisseleri de %4,8 oranında değer kazandı. ArcelorMittal hisseleri çelik talebi konusunda iyimser olduklarının belirtilmesiyle %9,8 artış gösterdi. İngiltere’de FTSE 100 Endeksi %0,3 artışla 7.533,99’a, İspanya’da IBEX 35 Endeksi %0,8 artışla 9.798,00’a, CAC 40 Endeksi %0,68 artışla 6.050,94 puana ulaştı.

Joh Berenberg Gossler & Co. çoklu varlık strateji ve araştırma müdürü Ulrich Urbah, son iki günde iyi gelen haberlerin etkisiyle risk varlıkları pozisyonlarını artırdıklarını söyledi. Ekonomik verilerin güçlü kalmaya devam ettiğini ve bu ortamda hisse senetlerinin tahvillere kıyasla çok daha cazip olduğunu ifade etti.

Colombo Wealth SA  baş yatırım yetkilisi Alberto Tocchio ise “2020 çok ilginç bir yıl olacak ve önceki yıllara göre volatilite çok daha fazla görülecek. Ancak şimdi rallinin tadını çıkaralım.” değerlendirmesinde bulunarak, piyasanın şu an için virüs konusunu bir kenara koymayı tercih ettiğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu