Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa Enflasyon Karşısında Nisan’da En Çok Kazandıran Oldu

Borsa geçen ayki yükselişi sonrası reel bazda sağladığı getiri ile enflasyon karşısında en çok kazandıran yatırım aracı oldu. Ayrıntılar geliyor…
Borsa Enflasyon Karşısında Nisan’da En Çok Kazandıran Oldu
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Nisan ayına ilişkin finansal yatırım araçlarının reel getiri oranları açıklandı. Rapora göre geçen ay en yüksek reel getiri BIST 100 endeksinde gerçekleşti. Endeks, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 3,17, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise yüzde 3,59 getiri sağladı.

Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde, yatırım araçlarından külçe altın yüzde 1,37 oranında yatırımcısına reel getiri sağladı. Mevduat faizi (brüt) yüzde 0,56, devlet iç borçlanma senetleri (DİBS) yüzde 0,76, dolar yüzde 2,55 ve euro yüzde 3,87 oranlarında yatırımcıya kayıp yaşattı.

Üç aylık bazda bakıldığında külçe altın, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 10,31, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 10,08 oranlarında yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı oldu.

BIST 100 4 saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Yıllık bazda yapılan incelemede ise yine BIST 100 endeksi Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 23,92, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 13,60 oranlarında yatırımcısına en yüksek reel getiri sağladı.

BIST 100 endeksi Nisan ayına 9234 puan seviyesinden giriş yaptı ve yüzde 9,88 artış kaydederek 10.045 puan seviyesinde kapanış gerçekleştirdi. Bu artış borsada yeni rekoru da beraberinde getirdi. BIST 100 endeksi Mayıs ayı itibarıyla da yükselişini sürdürüyor ve aylık bazda yüzde 2’den fazla artışla 10.260 puan yakınlarında işlem görüyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.