Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Hisse Senetleri İngiltere’nin Yeni Başbakanını Beklerken Yükseliyor

Avrupa piyasaları, bugün belli olacak yeni İngiltere başbakanının kim olacağını beklerken yükseliş kaydediyor.
Avrupa Hisse Senetleri İngiltere’nin Yeni Başbakanını Beklerken Yükseliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa hisseleri dünkü işlemlerde FED faiz indirimi beklentileri, İran gerilimleri ve İngiltere’de hakimiyetini sürdüren Brexit kaosu ile düşüş kaydetmişti. Bugün ise Theresa May’in istifasıyla boşalan koltuğa kimin geçeceğinin belli olmasını beklerken yükseliş kaydediyor.

Pan-Avrupa Stoxx 600 endeksi, bugün erken saatlerde yaklaşık yüzde 0,5 oranında artarken, otomobil hisseleri yüzde 2,6 yükseldi.

AB Piyasaları YükseliyorAvrupa’da seyahat ve eğlence hisseleri ise kırmızı bölgede seyreden iki sektör olarak yüzde 0,4 oranında geriledi. İngiliz sterlini ise bu sabahki işlemlerde dolar karşısında yüzde 0,3 oranında düşüşle 1,2439 dolar seviyesine indi. Yatırımcılar Muhafazakar Parti’de bugün sonuçlanacak olan liderlik yarışının kazananını bekliyor.

İngiltere’nin iktidar partisi, Downing Street’e girmesi için eski Londra belediye başkanı Boris Johnson ve Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt arasında bir seçim yapacak. Johnson, koltuğa en yakın isim olarak görülürken, Maliye Bakanı Philip Hammond’un bu durumda istifa edeceğini açıklaması, bazı soru işaretlerinin uyanmasına neden oldu.

Yaklaşık 160.000 Muhafazakar Parti üyesinin hafta boyunca sürecek olan oy pusulasının sonuçlarının, öğleden kısa bir süre önce ortaya çıkması ve kazananın Çarşamba günü resmen başbakan olması planlanıyor.

İngiltere Başbakanı BelirlenecekBazı pazar katılımcıları, partinin sert AB karşıtı üyelerine hükmetmek için 31 Ekim’de İngiltere’yi bloktan çıkarabileceğine yönelik endişe duyuyor. Başbakanlık koltuğuna en yakın isimlerden olan Johnson, 31 Ekim’e kadar İngiltere’yi bloktan çıkarma konusunda ısrarcı davranıyor. Hunt ise gerekli görüldüğünde yeni bir anlaşma sağlanması için bir gecikmeye hazır olunması gerektiğini söylüyor.

Küresel hisse senetleri, Avrupa Merkez Bankası’nın ve Federal Rezerv’in yakın zamanda faiz oranlarını düşüreceği yönündeki beklentilerinden destek alıyor gibi görünüyor. AMB’nin Perşembe günkü toplantısında 10 baz puanlık bir indirim yapması beklenirken, FED’in ay sonunda faiz oranlarını 25 baz puan düşürmesi tahmin ediliyor.

Bu gelişmelere ek olarak, şirketlerin ikinci çeyreğe yönelik kazanç raporlarını açıklamaya devam etmesi de yatırımcıların odak noktasını oluşturuyor.

İkinci Çeyrek Sonuçları BekleniyorÇip üreticilerine ait hisse senetleri, Apple tedarikçisi AMS öncülüğünde yükseliş kaydediyor. AMS’nin hisseleri, 2019 yılının üçüncü çeyreğinde daha iyimser sonuçlara işaret edilmesiyle birlikte yüzde 8,7 oranında yükseliş yaşadı. Bilgisayar parçası üreticisi Logitech hisseleri ise beklenenden iyi gelen çeyreklik sonuçların ardından yüzde 6,5 arttı.

Fransız otomobil parçası üreticisi Faurecia’nın hisseleri, beklentilerin altında kaldıktan sonra yüzde 7,6 oranında yükseldi. Ancak Çin’in otomotiv üretimindeki düşüşe rağmen ilk yarı karlılığını sürdürürken, diğer parça üreticileri Hella ve Valeo da yüzde 4 yükseliş kaydetti. Bu yükselişler ise Avrupa otomotiv sektörünü yükseltti. BMW ise Morgan Stanley’in tavsiyesini yukarı çekmesinin ardından yüzde 3,9 arttı.

Banka hisseleri de güne yükselişle başlarken, İsviçreli UBS hisseleri 9 yılın en iyi ikinci çeyrek sonuçlarını paylaştı. UBS’nin ikinci çeyrek net karının 1,4 milyar dolar gelmesiyle hisseler erken saatlerde yüzde 1 yükseldi. Santander hisseleri ise yeniden yapılandırma maliyetleri nedeniyle yüzde 18’lik net kar düşüşüne rağmen beklentileri hafifçe yükseltmesiyle yüzde 2’den fazla yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu