Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Hisse Senetleri ABD-Çin Ticaretindeki Gelişmeler ile Düştü

Avrupa hisse senetleri, ABD'nin Çin gümrük vergilerini yüzde 25'e yükseltmesinin ardından bugünkü işlemlere düşüşle başladılar.
Avrupa Hisse Senetleri ABD-Çin Ticaretindeki Gelişmeler ile Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa piyasaları, bu sabah düşüş yaşadı ve yatırımcılar, ABD ile Çin arasındaki ticari gelişmeleri izlemeye devam ediyor. Çin hisseleri, Asya işlemlerinde öğleden sonra düşüş yaşarken, Çin yuanı 9 ayın en kötü düşüşüne işaret etti. Dow Jones vadelilerinde ise 3 haneli düşüş bekleniyor.

Stoxx 600 sabah işlemlerinde yaklaşık yüzde 0,5 oranında gerilerken, otomobil hisseleri yüzde 2 ile en çok kaybeden sektör oldu.

Stoxx 600 Yüzde 0,5 DüştüYeşil alanlar ise petrol, doğal gaz ve kamu hizmetleri sektörü oldu. Petrol şirketleri, sabah işlemlerinde kazançlarını artırdı ve Norveçli Aker BP yüzde 7 oranında yükseldi. Londra merkezli Subsea 7 ve Tullow Oil ise Aker BP’yi yakından takip eden sektör hisseleri oldular.

Cuma günü ABD ile Çinli müzakereciler arasında ticaret görüşmeleri Washington’da gerçekleşti. Görüşmelerden bir anlaşma çıkmazken, Trump’ın tarife tehditleri altında görüşme yapıldı. Pazar günü Fox News’e konuşan Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow ise Trump ile Xi’nin G20 Haziran zirvesinde bir araya geleceklerini söyledi.

Asya’da Çin hisse senetler, ticaret savaşındaki belirsizliğin yeniden ortaya çıkmasıyla birlikte gerilerken, Hong Kong piyasaları kapalıydı.

Çin Belirsizlik ile DüştüAvrupa’da E.On ve Centrica bugünkü işlemlerde kazanç sağlayan iki önemli şirket oldular. E.On ilk çeyreğin faiz ve vergi öncesi düzeltilmiş kazancının yüzde 8 düştüğünü açıkladı. Reuters anketindeki 1,64 milyar Euro’luk beklentiye karşılık 1,67 milyar Euro’luk kazanç bildirdi. Şirketin hisselerinde yüzde 0,7 oranında artış gözlendi.

İngiltere’nin en büyük enerji tedarikçisi olan Centrica ise enerji fiyatları, sıcak hava ve İngiltere’nin zayıf doğal gaz fiyatları konusundaki ulusal sınır nedeniyle yılın ilk yarısında zorlu bir ticaret ortamına maruz kaldığını açıkladı. 2019 yılının ilk dört ayında brüt gelirinin yüzde 54 arttığını belirten şirket, yıl boyunca devam eden rehberliğini sürdürdü. Hisseleri ise sabah işlemlerinde yüzde 2 artış gösterdi.

En büyük düşüş Danimarkalı tıbbi cihaz üreticisi Ambu’dan gelirken, CEO Lars Marcher’in istifa edecek  olması düşüşte etkili oldu.

En Çok Kaybettiren Ambu OlduAmbu’nun CEO’su Lars Marcher, 15 Mayıs’ta istifa edeceğini açıkladı ve şirketin hisseleri açıklamanın ardından gerilemeye başladı. Bugünkü işlemlerde hisse senetleri yüzde 7 oranında bir düşüş daha kaydetti.

Alman sanayi devi Thyssenkrupp ise Avrupa Birliği’nin baskısı altında kalan Tata Steel ile 13 milyar dolarlık bir birleşmenin çöküşünün ardından yüzde 6,2 oranında değer kaybetti. Renault hisseleri de Nissan’ın Fransız otomobil üreticisinin birleşme girişimlerini yenilediğini öne sürmesi ile yüzde 1,2 oranında geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu