Yatırım yapmaya başla!

Asya Piyasaları Fitch ve Hong Kong Gelişmeleriyle Karışık Seyretti

AB, Hong Kong’a yönelik onaylanan güvenlik yasasının ardından bu ülkeye desteğini duyurdu. Piyasalar bu gelişmeyi ve Fitch’in Çin ekonomisine dair değerlendirmesini izlerken dalgalı seyretti.
Asya Piyasaları Fitch ve Hong Kong Gelişmeleriyle Karışık Seyretti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Salı günü Çin hakkındaki aylık değerlendirmesini yaptı. Kurum, Çin’in kredi notunu “A+” ve not görünümünü “durağan” olarak teyit etti.

Yapılan açıklamada ülkenin makroekonomik performansının ve sağlam dış finansman yapısının ekonomiyi desteklediği ifade edildi. Koronavirüs salgını ilk olarak Çin’de ortaya çıkmasına karşın alınan sıkı tedbirler sayesinde kısa süre içinde kontrol altına alındı.

Bu doğrultuda ülkenin gayrisafi yurt içi hasılası yılın ikinci çeyreğinde %3,2 oranında büyüdü. Fitch değerlendirmesini ve Hong Kong ile ilgili gelişmeleri takip eden Asya piyasaları, dalgalı bir görünüm sergiledi.

Japonya’nın Topix Endeksi (TOPX) %1,28 düşüş gösterdi.
Topix Endeksi
Kaynak: Investing

Önceki kapanış seviyesi 1.569,12 puan olan Japonya göstergesi, yeni günün işlemlerine 1.560,67 puandan başladı. Gün içi kaybını %1,3’e yaklaştıran endeks, seans sırasında 1.548,33 – 1.562,04 arasında hareket etti. Fitch değerlendirmesinde kredi görünümünün negatiften durağana çevrilmesi, Japonya’daki hisse senetlerine kazanç getirmedi.

Şanghay Bileşik Endeksi (SSEC), gün içinde 3.209,99 – 3.289,93 puanları arasında hareket etti.
Şanghay Bileşik Endeksi
Kaynak: Investing

3.221,99 puandan açılan endeksin günlük kazancı neredeyse %2’ye yaklaştı. Bugün piyasaların odağında yer alan en önemli konu ABD Merkez Bankası’nın Temmuz toplantısında alacağı karar olacak.  Bu arada Fitch, Çin ekonomisinin 2020’de %2,7, gelecek yıl %7,5 ve 2022’de %5,5 oranında büyüyeceğini öngördü.

Hong Kong’un Hang Seng Endeksi, diğerlerine kıyasla daha dalgalı bir performans sergiledi.
Hang Seng Endeksi
Kaynak: Investing

24.718 puandan açılan endeks gün içinde 24.926,5 puan ile sınırlı bir yükseliş gösterdi. %0,4 oranında artış kaydeden endeks, yıllık bazda %12’ye yakın düşüşle hareket ediyor. Bu arada Avrupa Birliği, Çin’in geçtiğimiz haftalarda onayladığı ulusal güvenlik yasası sonrasında Hong Kong için bazı tedbirlerin yer aldığı destek paketini duyurdu.

Yapılan açıklamada “tek ülke, iki sistem” çerçevesinde, Hong Kong’un özerkliğinin desteklenmeye devam edileceği bildirildi.

Tedbir paketi içerisinde; Hong Konglu üniversitelerle akademik değişim programı ve öğrencilere burs imkanı, göz, vize, sivil topluma destek, suçluların iadesi ve teknoloji ihracatı gibi konuların yer aldığı belirtildi. Çin ise Kanada, Avustralya ve İngiltere’nin Hong Kong Özel İdari Bölgesi’yle Suçluların İadesi Anlaşması’nı askıya aldı.

Güney Kore Kospi Endeksi, hafif yükseliş göstererek 2.276,79 puana çıktı.
Güney Kore Kospi Endeksi
Kaynak: Investing

Endeks açılışı 2.258,35 puandan yaptı. Piyasaların bir yandan FOMC kararlarını, diğer yandan Fitch değerlendirmesini takip ettiği ortamda, endeks sınırlı bir yükseliş gösterdi. Yıllık bazda ise %11,5 artıda hareket ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum