Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Asya Piyasaları ABD Başkanı Biden’ın Zenginlere Vergi Planıyla Karışık

Asya piyasaları haftanın son işlem gününde dalgalı seyretti. Duyarlılığı etkileyen başlıca faktörler ABD'nin vergi artırımı planı ve ekonomik veriler oldu.
Asya Piyasaları ABD Başkanı Biden’ın Zenginlere Vergi Planıyla Karışık
Son Güncelleme: 
Yorum

Asya’nın önde gelen borsa endeksleri, haftanın son işlem gününde karışık seyrediyor. Duyarlılık, ülkelerin ekonomik verilerinin yanında ABD Başkanı Joe Biden’ın en zengin Amerikalılar için vergi artırımı önereceğine yönelik haberlerle yönlendiriliyor.

Birçok kaynakta yer alan bilgilere göre Joe Biden, ABD ekonomisini iyileştirme planının bir parçası olarak 1 milyon dolardan fazla kazanan Amerikalılar için sermaye kazancı üzerindeki vergiyi %20’den %39,6’ya artıracak.

Diğer taraftan Avustralya PMI ile Japonya PMI ve TÜFE verileri de piyasaları yönlendirdi.

Avustralya piyasaları 5 yılın en iyi PMI verilerine rağmen düşüş gösterirken Japon Nikkei, günü negatif bölgede tamamladı.
Nikkei 225 Haftayı Negatif Tamamladı
Kaynak: MarketWatch

29,188.17 puandaki kapanışın ardından bugüne 28,939.12 puan ile başlayan Nikkei 225, gün içinde 29,035.34 puana kadar yükselebildi. Son işlem gününün de etkisiyle 5 günlük performansını yüzde 2 kayıpla tamamladı.

Japonya au Jibun Bank Japonya Hizmet PMI, Nisan’da 48,3’te kalarak Mart ayından değişmedi. İmalat PMI ise 53,3 ile 3 yılın yükseğinde gerçekleşti. TÜFE yıllık bazda yüzde 0,2 gerilerken aylık bazda yüzde 0,2 arttı.

Çin göstergesi Şanghay Kompozit Endeksi 3,465.11’deki kapanışını 3,462.09 ile hafif düşüş başlattı. 3,482.36 puan gün içi en yüksek olurken öğleden sonraki seansta kazançlarını geri verdi. Dalgalı seyreden endeks TSİ 09.15’te yüzde 0,01 artıda hareket ederken görüldü.

Hang Seng Endeksi güne artıda başlayıp sonraki saatlerde kazançlarını genişletti.

Aynı dakikalarda yüzde 0,70 artıda duruyor. Singapur göstergesi FTSE Strait Times ise düne negatif bölgede başlayıp işlemleri ekside sürdürüyor. Hindistan gösterge endeksi S&P BSE Sensex Endeksi, güne negatif bölgede başladıktan sonra artıya dönmeyi başardı. Öğleden önceki seansta endeks 0,19 artıda bulunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu