Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ASEAN Üretim Koşulları 32 Ayın En Hızlı İyileşmesini Gösterdi

ASEAN bölgesinde üretim koşulları Ocak 2021'de 32 ayın en hızlı iyileşmesine işaret ederken, imalat sektörünün sağlığı umut verdi.
ASEAN Üretim Koşulları 32 Ayın En Hızlı İyileşmesini Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) üretim koşulları Aralık ayında başlattığı güçlü iyileşmeyi, Ocak 2021’de sürdürüyor. Aralık 2020’de koronavirüs pandemisi sonrasında ilk iyileşmeyi kaydeden imalat PMI verisi, Ocak 2021’de daha güçlü bir iyileşmeye işaret ettiği görüldü.

ASEAN manşet PMI verisi, 2020 Aralık’taki 50,8 seviyesinden 2021 Ocak ayında 51,4 seviyesine yükseldi.
ASEAN İmalat PMI - Ocak 2021
Kaynak: Markit Economics

Veri, üretim toparlanması için umut verirken, güçlü toparlanmanın merkezinde hem fabrika üretimi hem de yeni siparişlerdeki daha hızlı genişlemeler yer aldı. Çıktı endeksi, 2,5 yıldan fazla bir süredir en hızlı oranda artarken, yeni işlerdeki yükseliş Temmuz 2014’ten bu yana en hızlı olarak gerçekleşti.

Tedarikçilerin teslimat sürelerinin daha da uzatılması, Ocak ayında manşet rakamını yükseltti. Satıcı performansı genel olarak kötüleşirken, gecikmelerin şiddeti Aralık ayına göre biraz değişim gösterdi. Talebin yeniden artmasıyla birlikte firmalar, 2021’in ilk ayında işten çıkarmaları azalttılar. İstihdamdaki en son azalma, geçen Şubat ayından bu yana en yavaş ve sadece hafif oldu. Personel seviyelerindeki düşüşe rağmen mevcut 19 aylık birikmiş işler dizisindeki en düşük oranda da olsa eldeki iş seviyesi daha da düştü.

Mal üreticileri Ocak ayında girdi alımlarını geri çekmeye devam etti. Ancak düşüş oranı Aralık ayına göre değişmedi. Daha sonra Ekim 2016’dan bu yana bir ay dışında hepsinde olduğu gibi üretim öncesi stoklar düştü. Bununla birlikte düşüş hızı bir yıldan uzun süredir en yavaşa geriledi. Mamul mal stoklarındaki son düşüş ise Şubat 2020’den bu yana en zayıf düşüş oldu.

Yeni kurucu ASEAN ülkesinde performanslar Ocak’ta düzensiz olurken, iyileşmenin başında 55,9’luk PMI verisi ile Singapur yer aldı.
ASEAN Ülkeleri İmalat PMI - Ocak 2021
Kaynak: Markit Economics

Singapur 2013 Mayıs’tan bu yana en keskin yükselişi kaydederken, devamında Filipinler yer aldı. Filipinler imalat PMI 52,5 ile 25 ayın en yükseğine ulaştı. Endonezya’nın toparlanması ise 2021’in ilk ayında güçlendi ve 6,5 yılın en yüksek seviyesi olan 52,2’ye ulaştı.

Vietnam 2021’in ilk ayında imalat koşullarında iyileşme gören ülkelerden olurken, manşet PMI verisi Aralık’taki 51,7 seviyesinden 51,3’e geriledi. Yine de genişleme bölgesinde kaldı. Tayland koşullarda yeni bir bozulma kaydederken, manşet PMI verisi Aralık’taki 50,8 seviyesinden 49’a geriledi.

Düşüşün devam ettiği ülkelerden birisi de Malezya oldu. Mevcut kötüleşen üretim koşulları altıncı ayına ulaştı. Malezya’da imalat PMI Aralık’taki 49,1 seviyesinden 48,9 seviesine geriledi. Myanmar’da da imalat sektörünün sağlığında daha fazla düşüş olduğu görüldü. Ülkenin manşet PMI verisi, üçüncü ayda 47,8’e yükselirken, Haziran ayından bu yana en düşük daralmayı kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu